ЛЕГІОНЕЛЬОЗ

2

Легіонельоз – гостре інфекційне захворювання, яке характеризується високим показником летальності, викликається бактеріями роду Legionella. Можливі резервуари поширення легіонел: системи кондиціонування повітря, промислові охолоджувальні системи, системи гарячого і холодного водопостачання, у тому числі душові установки, джакузі, фонтани, питні бачки та інше.

Збудники легіонельозу є природними мешканцями різноманітних природних і штучних прісноводних водойм, із різноманітними фізичними, хімічними і біологічними характеристиками, у т.ч. широким діапазоном температури води Оптимальні умови для їх розмноження створюються у системі гарячого водопостачання при температурі 40-55°С. При 70°С легіонели видаляються із системи. Крім температури, на розмноження легіонел у штучних екосистемах впливають метали та різні матеріали – бактерії найбільш інтенсивно заселяють деякі види гуми, тефлон та інші пластики.

Легіонели співіснують з фотосинтезуючими синьо-зеленими водоростями Fisherella, Oscillatorium, що значно підвищує їхню стійкість та сприяє аерозольному поширенню збудника. Зараження людини відбувається при вдиханні зараженого легіонелами дрібнодисперсного водного аерозолю, що утворюється в процесі роботи різноманітних технічних систем, куди легіонели потрапляють із природних екосистем. Факторами передачі може бути повітря, пил, дрібнодисперсний аерозоль, що утворюється при експлуатації водяних систем.

Легіонели викликають 2-6% від загального числа пневмоній і до 10-15% так званих атипових пневмоній. Людина є біологічним тупиком для збудника, тож зараження людини від людини неможливе. Інкубаційний від 2 до 10 діб (в середньому 5-7). Легкі форми перебігу схожі на респіраторну вірусну інфекцію. Легіонельозна пневмонія починається гостро з швидкого підвищення температури тіла до 39-40⁰ С, з’являється біль у грудній клітці, кашель, швидко наростає задишка. Діагноз встановлюється на підставі клінічних ознак, даних епідеміологічного анамнезу та підтверджується результатами лабораторного дослідження.

Профілактичні заходи спрямовані на зниження рівня заселення легіонелами водяних штучних екосистем (закритих систем кондиціонування та охолодження), попередження розмноження легіонел у водяних штучних екосистемах, попередження розбризкуванню води і утворення аерозолів із води закритих водяних систем. Зниження рівня забруднення штучних екосистем проводиться шляхом дезінфекції водних резервуарів та інших ємкостей води, що входять до цих систем.    Попередження розмноження легіонел у штучних екосистемах може бути досягнуте шляхом належного технічного обслуговування систем кондиціонування.

Також просимо звернути увагу  – якщо виникли симптоми захворювання, потрібно негайно звернутись за медичною допомогою та неодмінно повідомити лікаря, у випадку присутності у зоні дії, або професійної діяльності, що передбачає роботу з приладами, що утворюють дрібнодисперсний водний аерозоль.