Небезпечне поєднання: інфекційні хвороби та вагітність

картинка 1 vby

Зараження вагітної жінки збудниками інфекційних хвороб не лише становить загрозу для її здоров’я, але й нерідко – суттєву небезпеку для життя і здоров’я майбутньої дитини. Інфекційні захворювання є однією з основних причин самовільного переривання вагітності, внутрішньоутробної смерті плода чи народження дитини з вадами  розвитку.

Найчастіше викликають ускладнення у період вагітності токсоплазмоз, краснуха, цитомегаловірус та простий герпес. Ці хвороби об’єднані у так названу групу «TORCH» (де Т – токсоплазмоз, О (others – інші) – сифіліс,гепатити В і С, хламідіоз, R(rubella)- краснуха, C – цитомегаловірус, H- вірус герпесу).

Ризик ураження плода залежить від часу, коли відбулося інфікування матері. Небезпечними є лише випадки первинного інфікування жінки під час вагітності, інфікування до вагітності є безпечним для плода.

Джерелом збудників простого герпесу, краснухи та цитомегаловірусної інфекції  є хворий на ці інфекції чи вірусоносій. Зараження відбувається переважно повітряно-краплинним (при кашлі, чханні) та контактним (при поцілунках, через посуд, іграшки, рушники, носові хусточки, губну помаду, косметичні щіточки тощо) шляхами. Статевим шляхом передається генітальний герпес, іноді – цитомегаловірус.

При токсоплазмозі джерелом інфекції є кішки, бо саме в організмі представників сімейства котячих збудник проходить свій  повний життєвий цикл. Людина заражається при вживанні  забруднених збудником продуктів, через брудні руки, при вживанні недостатньо термічно оброблених м’ясних страв. Жінки зазвичай інфікуються токсоплазмами, визначаючи смакові якості сирого м’ясного фаршу.

Потрапивши в організм людини, вірус простого герпесу, цитомегаловірус залишаються в ньому на все життя.

Також небезпеку для вагітної жінки і дитини становлять такі хвороби як кір (підвищує ризик передчасних пологів та викидня), епідемічний паротит (у  першому триместрі може викликати внутрішньоутробну смерть плода), вітряна віспа (велика ймовірність запалення легень та наявність фізичних вад у дитини). Небезпечний і кашлюк – немовлята до 3-х місяців мають високий рівень захворюваності та смертності від кашлюка, вакцинація жінки допоможе передати антитіла дитині та вберегти її життя.

 Як захиститися від інфекційних хвороб вагітній та захистити майбутню дитину:

  • у період планування вагітності жінці та найближчому оточенню майбутнього малюка варто завчасно вакцинуватися від інфекційних хвороб, передбачених національним календарем щеплень;
  • дотримуватись правил особистої гігієни, ретельно мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після повернення з вулиці та після кожного відвідування туалету;
  • за наявності домашніх тварин їх необхідно обстежити у ветеринара та тримати подалі від джерел зараження (не годувати сирим м’ясом, виключити контакти з іншими тваринами);
  • при догляді за домашніми тваринами обов’язково використовувати одноразові рукавички;
  • добре прожарювати або проварювати м’ясо, птицю, яйця і рибу;
  • використовувати безпечну воду, у разі неможливості придбання фасованої води використовувати охолоджену кип’ячену (кип’ятити не менше 5 хвилин);
  • дотримуватися безпечного та захищеного сексу (з використанням бар’єрної контрацепції).

Вищевказані рекомендації не можуть повністю вберегти жінку, проте їх дотримання суттєво знизить ризик первинного інфікування небезпечними збудниками  і  збереже життя і здоров’я майбутньої дитини!