ПРИРОДНО ОСЕРЕДКОВІ ІНФЕКЦІЇ

природно м

Територія Харківської області знаходиться на межі лісостепової та степової зон, що сприяє різноманіттю біоценозів та формуванню стійких природних осередків багатьох інфекцій (лептоспірозу, туляремії, лістеріозу та інших). Нагадаємо про деякі з них.

Лістеріоз – природно осередкове інфекційне захворювання, яке у людини перебігає з різноманітними клінічними проявами (гнійний менінгіт, менінгоенцефаліт,  фолікулярна та катаральна ангіни, кишкові розлади, викидні). Збудником хвороби є лістерія, яка уражає багато видів гризунів (сірі щури, домові миші), тварин, птахів.

Зараження людини частіше відбувається при вживанні в їжу недостатньо термічно обробленого м’яса, сирого молока, сиру, овочів та інших продуктів; роботі із соломою та сіном, при догляді за хворими тваринами та під час їх забою.

Лістерії стійкі до високих концентрацій харчової солі, здатні розмножуватись при температурі 4-60˚С у ґрунті, воді, молочних та м’ясних продуктах, можуть накопичуватися в продуктах, що зберігаються у побутових холодильниках, навіть у заморожених продуктах харчування.

Лістеріоз дуже небезпечний для вагітних, бо передається через плаценту від матері до плоду і в більшості випадків призводить до загибелі дитини. Також суттєву загрозу лістеріоз несе особам з імунодефіцитними станами, людям похилого віку.

Ця інфекція створює значний ризик для здоров’я населення у всьому світі. За даними ВООЗ лістеріоз виявляється в усіх країнах світу, щорічно реєструється декілька тисяч підтверджених випадків, навіть спалахів. У поточному році у Харківській області теж зареєстровано випадок лістеріоза – у мешканця м.Харків, який, не зважаючи на тривале лікування, завершився смертю хворого.

      З метою запобігання захворюванню необхідно дотримуватись певних правил:

  • регулярно знищувати гризунів на об’єктах, в оселях, домашніх господарствах;
  • захищати від гризунів джерела водопостачання, продукти харчування;
  • овочі зимового зберігання перед вживанням в їжу ретельно мити і піддавати термічній обробці;
  • не купувати на стихійних ринках м’ясо, молоко та інші продукти тваринництва.