До всесвітнього дня боротьби з тромбозом

тромбоз

Щорічно 13 жовтня  міжнародна спільнота відзначає Всесвітній день боротьби з тромбозом (World Thrombosis Day), заснований  Міжнародним товариством з тромбозу та гемостазу ISTH у 2014 році .

Починаючи з 2017 року цей день проводиться і в Україні.  Пандемія коронавірусної інфекції привернула ще більше уваги до проблеми тромбозів, тому медична та наукова спільнота України активно долучається до заходів, направлених на профілактику та вчасне лікування таких станів.

Мета Всесвітнього дня боротьби з тромбозом –  звернути увагу на небезпеку захворювання,  заохочувати людей відвідувати лікарів та не займатися самолікуванням.

Тромбоз – це процес прижиттєвого утворення кров’яного згустка у кровоносній судині, відомого як тромб. Тромб може блокувати або перешкоджати кровотоку в ураженій ділянці, а також спричиняти серйозні ускладнення, що призводить до виникнення інших захворювань, а часто – до летальних випадків.

У світі кожна четверта людина помирає від станів, спричинених тромбозом. Зокрема, фахівці називають тромбоз однією з провідних причин смертності людей із серцево-судинними захворюваннями.

Основна проблема лікування тромбозів – пізнє звернення пацієнтів. Аби вберегти себе від ускладнень і негативних наслідків, слід вчасно звертатися по допомогу. Тому нагадуємо про основні ознаки того, що настала пора візиту до сімейного лікаря.

Основними ознаками і симптомами тромбозу вен нижніх кінцівок є: набряк ноги, стопи або щиколотки, зазвичай однієї; біль або підвищена чутливість; почервоніння або помітна зміна кольору.

Факторами ризику розвитку тромбозів є: нещодавно перенесені хірургічні втручання; травми; вагітність та пологи;  онкологічні захворювання; прийом естрогенвмісних препаратів;  надмірна маса тіла.

На розвиток тромбозу впливають також  обмежене вживання рідини, шкідливі звички,  вік,  надмірне фізичне навантаження.

Тромбоз може виникнути в людини незалежно від віку.

В багатьох випадках,  якщо не в більшості, тромбозу можна запобігти.

Аби знизити ризик розвитку тромбозів, є кілька практичних кроків, до яких належать регулярні фізичні вправи (ходьба), вживання достатньої кількості води, позбавлення надмірної ваги тіла, уникання довгих нерухомих періодів, таких як сидіння за столом або тривалих поїздок.

При тривалості поїздки більше 4 годин слід підвестися та рухатися щогодини (при подорожі літаком або поїздом) або зупинятися кожні 2-3 години задля невеликої розминки при подорожі автівкою.