Всесвітній день інсульту

картинка -обличчя

Всесвітній день інсульту відзначається 29 жовтня,  він був заснований WSO (Всесвітня організація боротьби з інсультом) і надає глобальну платформу для людей, які страждають на інсульт, для підвищення обізнаності та стимулювання дій щодо попередження інсульту в усьому світі.

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), серцево-судинні захворювання  є основною причиною смертності у світі. Із ними пов’язано понад 17,3 млн летальних випадків в світі щороку.

Серцево-судинні захворювання є головною причиною всіх смертей в Україні (67%). За цим показником наша країна залишається одним із європейських лідерів. В Україні у 2021 році від інсульту померло 300 724 особи.

Кожного року в нашій країні відбувається близько 130 тисяч випадків інсульту. Близько 35% хворих – люди працездатного віку.

Україна є першою державою в Європі, яка ухвалила Декларацію про реалізацію європейського плану дій щодо боротьби з наслідками інсульту. Мета цієї Декларації – до 2030 року знизити кількість інсультів на 10% порівняно з 2019 роком, а також забезпечити 90% хворих лікуванням у спеціалізованих відділеннях.

Інсульт: причини та види

Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку.

Існують два різновиди інсульту:

1)  геморагічний, що спричинений розривом мозкової артерії;

2) ішемічний, коли артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується.

         Головні прояви інсульту.

Інсульт  супроводжується  симптомами, що виникають раптово.

Запам’ятати їх можна   за абревіатурою МОЗОК.

 • М (Мовлення) –  постраждалий не може нормально говорити: вимова нерозбірлива та плутана.
 • О (Обличчя) –  раптова асиметрія обличчя, крива усмішка, висунутий язик викривлений або повернутий.
 • З (Запаморочення) –  втрата рівноваги, координації при ходьбі та інших рухах.
 • О (Очі) –  раптове погіршення зору одним або двома очима, двоїння.
 • К (Кінцівки) – раптова слабкість або оніміння, частіше з однієї сторони, неможливість підняти і утримувати обидві руки або обидві ноги одночасно, кінцівки з однієї сторони стають слабкішими, можуть падати, як пліть.

Якщо ви помітили хоча б один із цих проявів, особливо після епізоду підвищеного артеріального тиску, негайно викликайте екстрену допомогу!

Однак є заходи, які стають ефективною профілактикою цього захворювання:

 • Контроль тиску. Найчастіше інсульт головного мозку переносять люди, які страждають на підвищений артеріальний тиск. Якщо ви гіпертонік, завжди контролюйте тиск і при необхідності приймайте антигіпертензивні препарати для його зниження.
 • Контроль холестерину. Холестеринові бляшки відкладаються на стінках судин, перекриваючи їх. Для зниження холестерину рекомендується вживати в їжу Омега-3 та Омега-3, що містяться в оливковій та лляній олії, морській рибі.
 • Контроль ваги. Надмірна вага негативно впливає на організм і є причиною розвитку атеросклерозу та цукрового діабету. Ці захворювання, своєю чергою, підвищують ймовірність розриву судин у головному мозку.
 • Контроль цукру в крові та профілактика цукрового діабету. Цукровий діабет підвищує ризик інсульту у 2,5 рази. Систематично вимірювайте рівень цукру в крові, займайтеся фізичним навантаженням та дотримуйтесь здорового харчування.
 • Вчасно відвідуйте кардіолога. Будь-які відхилення в серцево-судинній системі можуть спричинити інсульт. Тому при будь-яких болючих відчуттях, дискомфорті необхідно негайно звернутися до лікаря-кардіолога.
 • Уникайте стресів. Стресові ситуації негативно відбиваються на всьому організмі. Під час стресу в кров викидається велика кількість адреналіну,  що підвищує артеріальний тиск.  Наслідком стає навантаження на судини головного мозку.
 • Більше відпочивайте. Дотримуйтесь  режиму праці та відпочинку,  не виснажуйте себе фізичними навантаженнями.  Особливо це актуально для літніх людей.
 • Помірні фізичні навантаження – перший крок для профілактики інсульту.

Дотримуйтесь  зазначених  порад!  Бережіть  своє здоров’я!

Пам’ятайте,  що своєчасна медична допомога – запорука порятунку життя!