ТОП-5 міфів про кір

топ мифів кір

У межах кампанії з «надолужувальної»  вакцинації  проти кору, епідемічного паротиту та краснухи серед дітей в Україні станом на 21 жовтня 2023 року зроблено 148 206 щеплень. Зокрема, першу дозу отримали 66 544 дитини віком від 2 до 17 років, другу дозу отримали 81 662 дитини від 7 до 17 років. Кампанію було започатковано Міністерством охорони здоров’я для запобігання ймовірному спалаху  кори . Розповідаємо про те, які міфи про захворювання існують і чому небезпечно в них вірити.

МІФ 1: кір — це дитяча хвороба.

ПРАВДА: кір загрожує як дітям, так і дорослим.

Це одне із найбільш заразних вірусних захворювань. Після контакту з хворим під загрозою інфікування залишається понад 90% людей, які не мають прищеплення. Під час останнього спалаху кору в Україні у 2017–2019 рр. захворіло понад 115 000 людей, зокрема 41 особа померла.

Вірус передається повітряно-крапельним шляхом під час тісного контакту з хворим людиною. Інфікований може передавати вірус ще до появи симптомів, адже від моменту зараження до захворювання проходити від 7 до 21 днів. Це – потаємний період хвороби.

Якщо дорослий чоловік не перехворів на кір у дитинстві і не має прививки, він має високі ризики заразитися. Більше того, у дорослого віку зазвичай захворювання переносяться набагато важче і супроводжуються значними ускладненнями.

МІФ 2: прищіплення проти кору не гарантує, що дитина не захворіє.

ПРАВДА: без прищеплення ризик бути інфікованим вище.

Вакцинація проти кору — це єдиний надійний захист від кору та ускладнень, які він може спричинити. Після щеплення ризик захворювання залишається, але після двох доз він зменшується до мізерних показників. Лише 3–5% осіб після вакцинації можуть не набути імунітету. При цьому якщо прищеплена людина і захворіє, то матиме значно легший перебіг і без серйозних ускладнень. Водночас люди, у кого організм не відповідав на вакцину, мають бути захищеними колективним імунітетом, який досягається завдяки високому рівню охоплення щипленнями — до 95%.

МІФ 3: під час спалаху захворювання не можна робити прищіплення.

ПРАВДА: щеплення КПК треба робити незалежно від того, чи є спалах.

В Україні немає спалаху кору, але є загроза його виникнення. Саме для того, щоб запобігти його появі, дітям, які не мають прищеплення КПК згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, краще вакцинуватися якнайшвидше. А вже під час спалахів інфекційних хвороб навпаки рекомендується терміново отримати захист від хвороби, тому що ризик зараження значно посилюється.

МІФ 4: від кору можна вилікувати.

ПРАВДА: ліків від кору немає.

Специфічного методу лікування від корової інфекції немає. Є лише ліки для полегшення симптомів: жарознижувальні, антибіотики чи вітамін А. Тому наразі вакцинація залишається єдиною можливістю, щоб уберегтися від захворювання. Якщо ви не прищеплені та знаєте, що контактували з хворим на кір людиною, рекомендується зробити екстрену вакцинацію у перші 72 години після контакту.

МІФ 5: достатньо одного прищіплення КПК, ревакцинація необов’язкова.

ПРАВДА: імунітет набувають після іншої дози.

Щоб уберегтися від кору, дитина чи дорослий мають отримати саме 2 прищіплення проти кору. Вакцина КПК ефективно запобігає зараженню вірусом. Після вакцинації імунітет набувають 75% дітей, а після ревакцинації – 95%. Придбання після повної вакцинації імунітет залишається активним багато років.