Вакцинація проти грипу. Коли необхідно робити щеплення?

Грип щепл

Грип – одна з найбільш поширених гострих респіраторних інфекцій, яка викликається вірусом грипу і циркулює усім світом. Щороку мільйони людей хворіють на грип. Вакцинація проти сезонного грипу суттєво знижує ризик зараження грипом і є кращим способу захисту.

Для  грипу характерні раптовий початок, головний біль, ломота у м’язах і суглобах, біль у горлі, підвищення температури тіла до 38 °С і більше; кашель; в окремих випадках – блювання і пронос.

Найбільша проблема, пов’язана із грипом – його постійна мутація. У зв’язку з постійними антигенними змінами вірусу грипу Всесвітня організація охорони здоров’я (WHO) та Консультативний комітет з вакцин і супутніх біологічних продуктів (VRBPAC) щороку оновлює свої рекомендації стосовно складу вакцини. Так для профілактики грипу у сезоні 2023-2024, що наближається, запропоновано наступний антигенний склад для чотиривалентних вакцин проти вірусів грипу, які ймовірно циркулюватимуть в північній півкулі:

  • вірус, подібний A/Victoria/4897/2022(H1N1)pdm09;
  • вірус, подібний A/Darwin/9/2021 (H3N2);
  • вірус, подібний B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria);
  • вірус, подібний B/Phuket/3073/2013(лінія B/Yamagata).

Саме ці штами увійшли до складу чотиривалентних вакцин проти грипу, які будуть використовувати в цьому епідсезоні.

На сьогодні для профілактики грипу в Україні зареєстровано та дозволено до застосування вакцини Ваксігрип-спліт і ДжиСі Флю Квадрівалент  з оновленим штамовим складом. За даними  Міністерства охорони здоров’я України ці вакцини мають високий рівень безпеки.

Вакцинуватися бажано до початку циркуляції вірусів грипу (листопад), оскільки для створення надійного імунітету потрібно приблизно два тижні.

Передусім щеплення рекомендоване особам з груп ризику: медичним працівникам, вчителям, дітям віком до п’яти років, вагітним жінкам, літнім людям віком понад 60 років, пацієнтам із хронічними захворюваннями та усім, хто працює в місцях скупчення людей.

У жовтні в якості гуманітарної допомоги до Харківської області надійшло 2800 доз вакцини для захисту медичних працівників міста та  області від грипу та його ускладнень.

Вакцинація є найнадійнішим методом профілактики грипу та важких ускладнень хвороби. Одне щеплення захищає впродовж усього епідемічного сезону грипу від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів.