Україна продовжить посилювати систему епіднагляду та моніторингу щодо вірусних гепатитів на виконання Глобальної стратегії

моз гепат

У Міністерстві охорони здоров’я пройшла зустріч із місією Всесвітньої організації охорони здоров’я. Представники Міністерства та Центру громадського здоров’я обговорили з учасниками місії національну програму з протидії вірусним гепатитам в Україні. Місія відзначила прогрес, якого попри повномасштабну війну вдалося досягти, та подальші кроки щодо комплексних та ефективних заходів, спрямованих на виявлення та лікування вірусних гепатитів відповідно до глобальних цілей.

«Чотири роки тому Україна приєдналася до Глобальної стратегії з елімінації вірусних гепатитів і ухвалила державну стратегію протидії ВІЛ-інфекції, туберкульозу та вірусним гепатитам до 2030 року. Її головні цілі — це запобігання та діагностика 90% випадків вірусного гепатиту у людей, які хворіють на це захворювання і не знають про це, а також доступ до програм лікування. Держава забезпечує ефективним лікуванням пацієнтів, яким було встановлено діагноз вірусний гепатит С. Річна кількість курсів препаратів, яка закуповується відповідно до потреб пацієнтів складає щонайменше 13 тисяч. Системно посилюється епіднагляд та моніторинг, створено національний профайл з елімінації вірусних гепатитів, який допомагає напрацювати дієві стратегії та програми, спрямовані на зниження поширення хвороби і підвищення якості життя хворих», — зазначив заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

За даними ВООЗ, у світі понад 300 млн людей інфіковані вірусними гепатитами. Вірусні гепатити за рівнем смертності посідають друге місце в світі серед інфекційних хвороб після туберкульозу.

Українці мають можливість пройти безоплатні тестування швидкими тестами проти вірусних гепатитів В і С. Головний спосіб профілактики вірусного гепатиту В — вакцинація. Як і у випадку з профілактикою вірусного гепатиту А. Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень, діти мають отримати вакцину проти гепатиту В у першу добу після народження (ще у пологовому), а наступні дві дози — у 2 і 6 місяців.

Відповідно до оновлених у 2021 році Стандартів надання медичної допомоги дорослим та дітям із вірусними гепатитами В та С, кожен українець має щонайменше раз у житті пройти обстеження на вірусні гепатити та повторювати його регулярно за наявності чинників ризикованої поведінки. Важливо зазначити, що до ризиків інфікування належать будь-які маніпуляції, де є порушення цілісності шкіри та можливий потенційний контакт з залишками крові іншої особи. Таке тестування за направленням сімейного лікаря є безоплатним.

Вакцини проти вірусного гепатиту С немає, тому, щоби уникнути інфікування, потрібно застосовувати бар’єрні контрацептиви (презервативи); користуватися засобами разового (голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала тощо) та індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення; якщо інструмент — багаторазового використання (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, лабораторний, інструмент для пірсингу, татуажу тощо) — належним чином його обробляти та, за можливості, стежити, щоб інструмент пройшов належну обробку.

Джерело – сайт МОЗ України