Чим небезпечна гемофільна інфекція

гемоф м

Гемофільна інфекція (хіб-інфекція) – це гостра інфекційна хвороба, збудником якої є бактерія – гемофільна паличка.  Інфекція характеризується переважним ураженням органів дихання, центральної нервової системи та розвитком гнійних осередків у різних органах.

Джерелом і резервуаром інфекції є хвора людина. Бактерії локалізуються в носоглотці та передаються повітряно-крапельним шляхом, коли інфікована людина чхає, кашляє чи просто розмовляє. Особи, що не мають симптомів захворювання, але є носіями бактерії, також можуть заражати інших. Саме так частіше за все й поширюється гемофільна інфекція.  Найчастіше хворіють діти віком від 6 міс. до 4 років.

Оскільки хіб – інфекція викликає цілу низку захворювань, клінічні прояви хвороби залежать від того, який орган  вражає інфекція. При потраплянні в центральну нервову систему збудник провокує розвиток гнійного менінгіту. Захворювання починається гостро, підвищується температура до 39°С і вище, з’являється пітливість, загальне нездужання, зниження апетиту, багаторазова блювота без полегшення, головний біль, у тяжких випадках – порушення свідомості.  Гемофільний менінгіт може перебігати блискавично та закінчитися летально.

При потраплянні збудника в легені розвивається пневмонія (запалення легень), яка характеризується тяжким і тривалим перебігом, високим ризиком розвитку ускладнень.    У дітей з’являється кашель (спочатку сухий, пізніше з мокротою), підвищення температури тіла, сонливість, зниження апетиту, загальне нездужання, головний біль. Може розвинутися синдром дихальної недостатності (часте та поверхневе дихання, синюшність шкіри), що призводить до гіпоксії. Можливі також й інші  ускладнення: перикардит, синусит, отит, гнійні артрити, захворювання дихальних шляхів та ін.

Хіб-інфекція є надзвичайно небезпечною. Більшість захворілих дітей потребують госпіталізації. Навіть за умови вчасного лікування 1 з 20 дітей, що захворіли на хіб-менінгіт, помирає, а 1 з 5 перехворілих все життя страждатиме від  його наслідків (ушкодження мозку чи глухота).

Лікування хіб-інфекції ускладнюється тим, що внаслідок масового нераціонального використання антибіотиків збудник стає все більш стійким до основних груп антибактеріальних препаратів. Це означає, що звичайний отит може стати смертельно небезпечним захворюванням, як це було сотню років тому.

Єдиним профілактичним захистом є вакцинація, яка передбачена чинним Календарем профілактичних щеплень.

Щеплення проводяться дітям у віці 2, 4 та 12 місяців моно- чи  комбінованими вакцинами, що містять Hib-компонент,  .Вакцинація проводиться дітям до 5 –річного віку (якщо дитина “наздоганяє” календар і починає вакцинацію після 12 місяців, то для неї достатньо однієї дози). Після 5 років від гемофільної інфекції вакцинують лише окремі групи медичного ризику.

Консультуйтеся з сімейним лікарем, захищайте своїх дітей та лишайтеся здоровими!