Як педіатру збільшити охоплення щепленнями серед декларантів? Практичні поради

golovna-1200x630 — копия

Медичний працівник є саме тією людиною, довіра до якої є вирішальною для прийняття пацієнтом рішення про проведення профілактичного щеплення чи відмову від нього. Особливо це актуально для батьків, що мають чимало сумнівів та страхів щодо вакцинації їхніх дітей. Редакція Національного порталу з імунізації поспілкувалася з педіатрами Дитячої міської поліклініки №6 “COMPASS” (м. Одеса), які мають високі охоплення щепленнями задекларованих в них маленьких пацієнтів. Ми запиталися в лікарів, що б вони порадили колегам, аби більше батьків приводило діток на щеплення. Впевнені, їхні практичні рекомендації стануть в нагоді як лікарям, що лише розпочинають свою практику, так і досвідченим медичним працівникам.

Розмова про вакцинацію починається із першого візиту маленького пацієнта: на першому патронажі чи при знайомстві з батьками, – розповідає лікар-педіатр Надія Коф. – Насамперед, варто дізнатись думку батьків – їх ставлення до вакцинації, страхи та переживання. Часом необхідно дати батькам інформацію для роздумів та записати на повторний візит для обговорення теми профілактичних щеплень або домовитись про розмову в телефонному режимі.

Надія Коф, лікар-педіатр, ДМП №6 (м. Одеса)

Коли медсестра телефонує батькам для запрошення на планову вакцинацію, то насамперед цікавиться самопочуттям та настроєм малюка та батьків. Консультує щодо наявності у поліклініці вакцин (за календарем), розповідає про холодовий ланцюг, який діє при зберіганні вакцин у нашій поліклініці Compass (передбачені варіанти на випадок відключення світла), про досвід медсестер маніпуляційного кабінету та погоджує запис на прийом.
Ми не говоримо тільки про те, що потрібно зробити вакцину і все, не наполягаємо, а пояснюємо, часом багато разів, яких реакцій очікуємо в ході вакцинації та які наслідки можливі у випадку захворювання на вакциноконтрольовану інфекцію невакцинованої дитини.
Досить часто я наводжу приклади зі своєї практики та показую карту вакцинації власної дитини, де є всі календарні щеплення і навіть рекомендовані. Якщо батьки відмовляються на даний момент проводити вакцинацію, я пояснюю, що ми знаємо склад і механізм дії вакцини, тому готові до можливих реакцій, а ось перебіг захворювання може бути різним і лікування часто немає, є тільки профілактика методом вакцинації.

Надія Коф, лікар-педіатр ДМП №6 (м.Одеса) на прийомі

Педіатру необхідно брати на себе відповідальність, бути поруч – піти до маніпуляційного кабінету разом, поцікавитись як почуває себе малюк після вакцинації, тощо. Адже педіатр це не тільки лікар – це друг, наставник і приклад!
Усе починається з довіри, а нам у Дитячій міській поліклініці 6 Compass довіряють своє найдорожче! І ми вдячні за це!

Вакцинація завжди була дуже важливою. Ця тема є номером один для суперечок та довгих дискусій. На початку своєї роботи особисто я всім її навʼязувала та майже «змушувала» вакцинуватись, що неабияк відлякувало батьків, – згадує педіатриня Тетяна Кенгельян.- Зараз же я це виконую дуже лагідно і з обережністю. Якщо при першій зустрічі батьки в поганому настрої, у нас не налагоджується контакт і вони повідомляють, що проти і не збираються вакцинуватись, цю розмову можна перенести.

Тетяна Кенгельян, лікар-педіатр ДМП №6 (м.Одеса)

Якщо ж наступного разу повторюється та сама ситуація, то треба вибудувати довірливі відносини з батьками і вже потім повертатись до бесіди про імунопрофілактику. Коли я розумію, що контакт з батьками є, тоді можу знову почати спілкування щодо вакцинації, запитати, що впливає на їхню думку, розповісти про користь вакцин, про наслідки хвороб, від яких можна захиститися, вакцинуючись. Деяким потрібно самостійно почитати про ті чи інші хвороби і повідомити, якщо в них виникнуть питання, аби ми це змогли обговорити наступного разу. Недостатньо сказати, що вакцинація корисна для всіх і всі перестануть хворіти – треба запевнити батьків, що саме для їхньої дитини це буде корисно і необхідно. Важливо показати, що ви піклуєтесь саме про їхню дитину та родину.

Тетяна Кенгельян, лікар-педіатр ДМП №6 (м.Одеса) на прийомі видає маленькому пацієнту “Диплом Супергероя” після щеплення

Неабияк допомагає в промоції вакцинації наш медзаклад, постійно заохочуючи відвідувачів до вакцинації: дописи, відеозвернення на багатьох майданчиках дають шанс на переконання батьків. Також в нашому закладі в якості нагороди після щеплення ми видаємо дітям “Диплом супергероя”. А ще надзвичайно важливо, що співробітники нашого закладу вакцинують себе та своїх рідних і тим самим показують, що це безпечно. Тобто все починаємо з себе, з власного прикладу. Гадаю, це найдієвіший метод.

Спілкувалася Марія Калмикова, головна редакторка Національного порталу з імунізації

Фото надані Надією Коф та Тетяною Кенгельян на запит редакції

Джерело – Національний портал з імунізації