Які щеплення рекомендовані військовим? Коментар експерта.

baner12345-1200x630

Через повномасштабне вторгнення рф збереження здоров’я українців, а передусім військових, стало стратегічним завданням для української держави.  Війна є фактором епідемічної небезпеки країни та створює додаткове навантаження на імунну систему нашого організму та на систему охорони здоров’я в цілому. Тож ми вирішили скласти вакцинальну карту українського військового, а також нагадати дорослим, які щеплення в умовах війни є обов’язковими.  За рекомендаціями звернулися до вже постійного коментатора новинної рубрики Національного порталу з імунізації, головного державного санітарного лікаря Івано-Франківської області, генерального директора ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ України» Руслана Савчука.

Вакцинальна карта українського військового, якою вона повинна бути?

Здоров’я українських бійців, – це не лише їхнє особисте здоров’я, це й здоров’я їхніх родин. А значить всіх українців. Тому одразу після повномасштабного вторгнення було розпорядження ввести всім військовим АДП-М (вакцину проти дифтерії та правця). Цей процес був організований дуже успішно. Чому саме АДП-М, тому що в першу чергу військових треба захистити від правця, який потрапляє через відкриті рани з навколишнього середовища. Навіть якщо це буде маленький поріз, який здаватиметься незначним, і буде контакт з джерелом інфекції, то зараження відбудеться. Можна інфікуватися правцем  також через укус тварини, травмування гострим предметом чи уламками деревини. А так як на війні ризик отримати поранення надзвичайно високий, то дане щеплення є першочерговим.

Нагадаю, що вакцинація від дифтерії та правця показана усім дорослим кожні 10 років, починаючи з 16 років. Якщо даних про проведені щеплення нема, тоді вводиться первинний курс із трьох доз вакцини АДП-М з подальшою ревакцинацією кожні 10 років; мінімальний інтервал між 1-ю та 2-ю дозою  становить 1 місяць, мінімальний інтервал між 2-ю та 3-ю дозою – 6 місяців.

Обов’язковою для військових є вакцинація від гепатиту Воскільки поранення та травми супроводжуються кровотечами, а ризик проникнення інфекції гепатиту В за таких умов є високим. Треба зазначити, що ця вакцинація вже є рекомендованою  для військових згідно наказу МОЗ України з 2000 року. Але якщо вона не була проведена, то  потрібно отримати курс з 3-х доз вакцини Енджерикс чи Еувакс з мінімальним інтервалом в 1 місяць. За потреби можна також застосовувати комбіновану вакцину Твінрикс (від гепатиту А та гепатиту В).

Вакцинація від гепатиту А також рекомендована всім військовослужбовцям. До речі, «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» отримав 300 доз вакцини проти гепатиту А (інактивована доросла  500 ОД/1 мл 1 доза) у кількості 250 доз дорослих та (інактивована  250 ОД/1 мл 1 доза) у кількості 50 доз для дітей. І з метою збереження здоров’я особового складу ЗСУ – 140 доз вакцини було розподілено для вакцинації військовослужбовців.

Через спалах гепатиту А на Вінничині ризик його розповсюдження  є дуже високим, тож, можливо варто включити вакцинацію проти гепатиту А  до списку обов’язкових щеплень, особливо для наших бійців та їхніх родин?

Щеплення від гепатиту А належить до рекомендованих щеплень. Наказом МОЗ України від 16.09.2011 року № 595 визначено групи осіб, яким рекомендоване це щеплення. Проте рішення про включення щеплення до Календаря приймається на національному рівні з урахуванням наявних показань, ресурсів, відповідного фінансування.

Також важливою групою щеплень для бійців є ті, які захищають їх від респіраторних інфекцій.

Згідно нормативних документів, віськовослужбовцям рекомендована щорічна вакцинація від грипу та від СOVID-19Нагадую, що щеплення від грипу не захищає від СOVID-19. Тому рекомендовано всім військовим отримати щеплення проти грипу та проти коронавірусної хвороби. Повний курс щеплень від СOVID-19 наразі становить 3 дози (дві основні та 1 бустерна; надалі групи ризику, до яких належать і військові, можуть отримати наступні бустерні дози). Наразі в Україні наявні вакцини Пфайзер та Короновак. Вони обидві схвалені ВООЗ є безпечними та ефективними.

Отже, окрім календарних вакцин, кожному військовому показана вакцинація проти гепатиту В, гепатиту А, грипу та СOVID-19. Ще раз відзначу, що вакцинація військових – це не лише їхня особиста безпека, це безпека їхніх родин, та всієї України.

ВАКЦИНАЦІЯ = БЕЗПЕКА=ПЕРЕМОГА!

Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації

Руслан Савчук. Фото надано на запит редакції Національного порталу з імунізації. 

Джерело – Національний портал з імунізації