Вакцини для захисту дітей від поліомієліту

depositphotos_142431137-stock-photo-poliomyelitis-vaccine-in-vial – копія

Поліомієліт – одна з найнебезпечніших хвороб, яка поширюється крапельним та фекально-оральним шляхом і вражає переважно нервову систему. Захворювання може призвести до невиліковного паралічу, а у тяжких випадках – до смерті.

Захистити дитину від цієї інфекції може тільки щеплення. Відповідно до Календаря профілактичних щеплень в Україні вакцинація проти поліомієліту є обов’язковою.

Для проведення щеплень існує два основних види поліомієлітної вакцини: жива оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) та інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ).

Вакцина ОПВ містить живі, штучно ослаблені та змінені штами І та ІІІ типу вірусу поліомієліту, випускається у вигляді пероральних крапель.

Вакцина ІПВ у своєму складі має убиті штами вірусів І, ІІ та ІІІ типу поліовірусу, вводиться інʼєкційно в область стегна або дельтовидний м’яз плеча. Вона може використовуватись як моновакцина (тільки проти поліомієліту) або у складі комбінованих вакцин (проти декількох інфекцій). Наприклад, «Гексаксим», «Пентаксим», «Тетраксим», «Бустрикс Поліо», «Інфанрикс», «Інфанрикс ІПВ», «Інфанрикс Гекса».

Відповідно до Календаря профілактичних щеплень для перших двох щеплень проти поліомієліту дітей у віці 2 та 4 місяці використовується тільки інактивована поліомієлітна вакцина. Наступні щеплення у віці 6 та 18 місяців, 6 та 14 років проводяться оральною поліомієлітною вакциною. Саме така схема вакцинації забезпечує формування стійкого імунітету проти поліомієліту у дитини.

Якщо дитина своєчасно не отримала щеплення за Календарем, лікар складає індивідуальний графік, де перше та друге щеплення буде проводитися тільки вакциною ІПВ.

Вакцини ОПВ та ІПВ закуповуються за кошти державного бюджету або отримуються як гуманітарна допомога. Вакцинація такими вакцинами в закладах охорони здоров’я, у тому числі приватних, які уклали договір з Національною службою здоров’я України та надають гарантований державою пакет послуг з первинної медичної допомоги, проводиться безкоштовно.

Комбіновані вакцини, до складу яких входить ІПВ, батьки, за бажанням можуть придбати в аптечній мережі та здійснити щеплення в державних або приватних закладах охорони здоров’я.