Відмовтесь від куріння сьогодні

куріння

Щорічно у третій четвер листопада світ відзначає Міжнародний день відмови від куріння.

Одним з найпоширеніших видів куріння є куріння тютюну.

Основним компонентом тютюнового диму є нікотин, який викликає стійку залежність. Дим, який вдихається під час куріння тютюну, містить понад 7 000 хімічних сполук, з яких щонайменше 250 є токсичними. Тютюновий дим – один з основних факторів неінфекційних захворювань та передчасних смертей.

Перелік захворювань, на розвиток, перебіг і результат яких негативно впливає куріння тютюнових виробів, налічує понад 100 різних хвороб і розладів, серед яких хвороби органів дихання, серцево-судинної системи, нервової системи, шлунково-кишкового тракту, шкіри, онкологічні захворювання.

За даними ВООЗ куріння вбиває близько половини тих, хто його вживає. Кожного року у світі від хвороб, спричинених курінням, помирає понад 8 млн людей, з них 1,2 млн – пасивні курці. Україна входить до групи 11 країн Європи з найбільшим рівнем поширеності тютюнопаління. В Україні тютюн забирає 130 тисяч життів щорічно, тоді як від наслідків пасивного куріння гине 13 тисяч українців. Куріння тютюну є причиною смертності від раку легень у 90% усіх випадків, бронхіту й емфіземи легень – у 75% випадків, хвороб серця майже у 25% усіх випадків.

У вересні-жовтні 2023 року фахівцями Харківського центру контролю та профілактики хвороб проводилось опитування  населення щодо відношення до вживання тютюну та визначення рівня нікотинової залежності.

До опитування було залучено 799 людей віком від 16 до 75 років. За результатами опитування встановлено, що курять 289 осіб (36%), що співпадає з даними загальнонаціонального дослідження поширеності основних факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні (STEPS), яке проводилось у 2019 році.

Громадянам, які курять, було запропоновано пройти анкетування на визначення рівня нікотинової залежності. Оцінка тестування курців проводилась по бальній системі (від 0 до 10).

В опитуванні взяли участь 167 громадян, з них 58% чоловіків та 42% жінок. За результатами анкетування 107 осіб (64%) мали високий та дуже високий рівень тютюнової залежності, з них 70% чоловіків та 30% жінок.

З метою профілактики  неінфекційних захворювань, зменшення ризику важких наслідків для здоров’я, пов’язаних з курінням, пропонуємо назавжди відмовитись від цієї шкідливої звички. Для допомоги у припиненні куріння необхідно звернутись до сімейного лікаря за місцем проживання та/або лікаря – нарколога.

Дізнатись про дієві методи відмови від куріння можна  за посиланням https://labcenter.kh.ua/?p=33461.