Вся правда про правець

Bell, Charles; The Wounded following the Battle of Corunna: Tetanus Following Gunshot Wounds; The Royal College of Surgeons of Edinburgh; http://www.artuk.org/artworks/the-wounded-following-the-battle-of-corunna-tetanus-following-gunshot-wounds-187215

Правець – це одна з найнебезпечніших і важких гострих інфекційних хвороб, яка виникає внаслідок проникнення збудника (Clostridium tetani) в організм через ушкоджену шкіру або слизові оболонки.

Правець відносять до контактних інфекцій з рановим шляхом передачі, тобто зараження людини відбувається, переважно, через забруднення ґрунтом рани при травмах, укусах тваринами та ін. Менш розповсюдженими, але не менш важливими, є випадки інфікування спорами збудника правця при хірургічних втручаннях, опіках, обмороженнях, позалікарняних пологах та абортах.

Особливо високий ризик зараження у військових, працівників сільського господарства, промислових підприємств, присадибних ділянок.

При проникненні до організму людини збудник продукує екзотоксин, який уражує центральну нервову систему. У разі травмування чи укусу будь-якими тваринами необхідно терміново звернутися до травмпункту або до сімейного лікаря.

Інкубаційний період триває від 3 до 30 днів (період від зараження до перших клінічних проявів хвороби).

Одним з перших характерних симптомів хвороби є тризм – напруження і судомне скорочення жувальних м’язів, що ускладнює відкривання рота. Невдовзі виникає дисфагія – ускладнене ковтання, внаслідок спазму м’язів глотки. Згодом тонічні судоми охоплюють всі м’язи тулуба. Відбувається ураження дихального центру та зупинка дихання. При цьому у більшості випадків свідомість людини залишається ясною.

Єдиним специфічним заходом запобігання захворюванню є імунізація. Відповідно до Календаря профілактичних щеплень, щеплення проти правця є обов’язковим. Вакцинацію проводять у віці 2, 4, 6 та 18 місяців. У віці 6 і 16 років ревакцинацію. Дорослим поновлювати щеплення необхідно кожні 10 років без вікових обмежень.