Як батькам відстоювати право дитини на захист шляхом вакцинації?

бать відст

Вакцинація – це в першу чергу питання індивідуальної безпеки. Адже щеплення захищають від захворювань, які в прямому сенсі слова є смертельно небезпечними. Важливо усвідомлювати, що забезпечити право дітей на захист їхнього здоров’я та життя мають, в першу чергу, їхні батьки, оскільки діти ще не можуть самостійно приймати рішення щодо захисту свого здоров’я шляхом вакцинації. Тож для батьків надважливо не просто пасивно погоджуватися з тим, що вакцинація – це добре, а й активно діяти, аби діти отримували необхідний їм захист: цікавитись питаннями вакцинації, слідкувати за тим, аби дитина вчасно отримувала щеплення згідно Календаря, а у випадку неправомірної відмови медичних працівників чи відсутності вакцини в конкретному медзакладі – відстоювати право своїх дітей на необхідну їм медичну послугу. 

Читачі Національного порталу з імунізації, а також учасники дружньої групи “Вакцинація: питання та відповіді” часто запитують, що робити, коли зустрічаєшся з перешкодами на шляху до отримання дитиною необхідного їй щеплення через відсутність вакцин в медзакладі, необґрунтовані відмови у проведенні щеплення з боку медичного персоналу або ж тиск з боку родичів, що мають антивакцинальні переконання? Ми розпитали про це людей, що мають багаторічний досвід у справі адвокації вакцинації та відстоювання прав своїх дітей на життя та здоров’я.

Тимофій Бадіков

– Здоров’я дитини – в першу чергу турбота батьків. Ані лікар, ані МОЗ, ані держава не захистять вашу дитину замість вас – вони мають робити це разом з вами, – переконаний Тимофій Бадіков, виконавчий директор громадської спілки “Коаліція за вакцинацію. – Тому не бійтеся відстоювати право на здоров’я своїх дітей.

Саме відповідальне ставлення батьків закладає фундамент здоров’я дитини на все життя. Якби батьки, що відмовляються від вакцинації, знали всю інформацію про те, що може статися у випадку, якщо дитина захворіє, вони б змінили свою думку. Тож прийміть свідоме рішення та активно дійте, аби ваша дитина була захищена від хвороб, які можна попередити вакцинацією.

Хочу зазначити, що це в рівній мірі стосується як мам, так і татусів. Важливо, аби й мама, й тато були залучені в процес вакцинації дитини й були в курсі всіх нюансів: які вакцини дитина отримувала раніше і як на них реагувала, які вона має хронічні захворювання тощо. В цьому випадку навіть якщо один з батьків захворіє, дитина все одно зможе отримати свій захист вчасно. Також разом легше вирішувати практичні питання (наприклад, батько може збігати в аптеку за вакциною, поки мама очікує на прийом, або ж зайняти чергу, поки мама з дитиною гуляють надворі, аби уникнути контакту з хворими дітками в медзакладі) та за потреби аргументувати медичному персоналу необхідність проведення вакцинації згідно діючих наказів МОЗ або звертатись до відповідних організацій щодо відсутності вакцини в конкретному медзакладі. А якщо в певний період свого життя мама стала вразливою до маніпуляцій про вакцинацію (наприклад, через післяпологову депресію чи тиск з боку родичів), то розібратися в питанні знову ж таки має допомогти тато. Татусі, не перекладайте питання здоров’я дітей на мам, адже це ваша спільна відповідальність!

Тимофій Бадіков передає роздаткові матеріали з вакцинації Ворзельській амбулаторії

Перше, що я завжди рекомендую молодим батькам, які тільки починають знайомитися з вакцинацією – прочитати хоча б про тих десять інфекцій, від яких держава гарантує захист кожній дитині в Україні, – пояснює Богдана Пруська, агентка змін з вакцинації, ГО “Батьки за вакцинацію”. – Це необхідно, аби розуміти, наскільки небезпечними є ці хвороби, чи існує ефективне лікування, які шляхи зараження, яка статистика захворюваності і, звісно, чи смертельні вони або які наслідки можуть бути, якщо дитина захворіє. Також не мало важить вартість лікування – адже коли витрат часу, коштів, можна уникнути, це варто зробити. Я переконана: коли батьки цілком і повністю розуміють всі ці важливі моменти щодо кожного з десяти захворювань – не буде жодних проблем з бажанням відстояти право своєї дитини на захист, на вчасне щеплення, що є надзвичайно важливим. Адже дуже часто, на превеликий жаль, з різних причин діти не отримують захисту тоді, коли це є найбільш важливо і актуально – саме у віці до року, коли вакцинокеровані хвороби несуть особливо серйозну загрозу для дитячого здоров’я.

Щоб відстоювати права, їх, перш за все, потрібно знати. Для цього зовсім не обов’язково бути лікарем – достатньо знати, де знайти потрібну інформацію.

Це дуже просто. Кожна мама чи тато можуть відкрити наказ МОЗ №595 від 16.09.2011р “ Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні…”, прочитати його і зрозуміти важливі речі про інтервали між щепленнями та правила поєднання вакцин. Саме з цим часто виникають непорозуміння, коли одна або обидві сторони (батьки і лікар) чомусь бояться вводити дитині кілька вакцин за одне відвідування, хоча це є загальносвітовою практикою. Це дає вчасний захист дитині, що є надзвичайно важливим. Окрім цього я раджу знати не лише про десять хвороб, захист від яких гарантовано нашим Календарем щеплень, а й про багато інших особливо небезпечних інфекцій, таких як пневмококова та менінгококова інфекції, вітряна віспа, актуальний зараз гепатит АгрипCOVID-19, тощо. Насправді левова частка причин для застосування антибіотиків у дітей до дворічного віку припадає на пневмококову інфекцію, але ж цьому можна запобігти. Мабуть найбільшим моїм страхом, як син був маленьким, був менінгокок. Я дуже боялася цього захворювання, тому зробила йому щеплення від нього як тільки з’явилася можливість. У 2016-2018 роках були часті перебої з вакцинами і в комунальних закладах, і в аптеках. Та і тепер, і тоді, після того як син отримав щеплення проти менінгококу типу A, C, Y, W-135 та згодом від типу B, я більше не хвилююся, коли бачу високі цифри температури на термометрі при ГРВІ, і не боюся побачити інші ознаки цього захворювання, яке є часто блискавичним і має високий відсоток летальності.

Богдана Пруська

Мої поради батькам, що бажають відстоювати право їхньої дитини на захист здоров’я шляхом вакцинації, прості:

  • Знати Календар щеплень (або знати де його знайти);
  • Знати номери важливих наказів МОЗ (595 про порядок проведення щеплень та 2070 про протипокази до вакцинації);
  • Говорити лікарю, що ви не боїтеся робити по кілька щеплень за раз;
  • Розуміти, що щеплення – це життєво важливий захист для вашого малюка.

Якщо ви будете впевнені у своїй позиції, у своєму бажанні максимально вчасно і в повній мірі захистити життя і здоров’я своєї дитини – всі учасники процесу йтимуть вам назустріч.

З власного досвіду можу сказати: якщо спочатку вам трапиться лікар, який не буде у захваті від вашого бажання захистити дитину шляхом рекомендованих вакцин, то згодом, бачачи вашу впевненість і тверде бажання, лікар не буде мати заперечень і схвалюватиме вашу ініціативу. Або ж у вас буде чудовий лікар, що одразу підтримає і похвалить, які ви молодці, що знаєте про рекомендовані щеплення.

Я завжди кажу, що щеплення – це насамперед в інтересах батьків, а вже потім лікаря. Бо здоров’я дитини найбільш важливо для мами і тата, тому вони повинні завжди не боятися відстоювати право на захист від хвороб.

Моєму Назарчикові за кілька днів виповниться сім років. Ми з чоловіком дуже на нього чекали, тому зробили йому щеплення від багатьох небезпечних інфекцій, і це дало свої результати. За все своє життя він не мав нічого серйознішого за ГРВІ, які проходили легко і швидко. Він не пропускав садочок, тепер уже школу майже не пропускає, максимум 1-2 дні може залишитися вдома коли хворіє. Не бував у стаціонарі, не мав бронхіту, пневмонії. Я вважаю, що такий результат є великою мірою заслугою всіх отриманих вакцин. Тому і вам рекомендую ніколи не боятися говорити про своє бажання захистити дитину від неприємних і небезпечних хвороб і подарувати її важливий захист.

Богдана Пруська з сином Назаром після проведеного щеплення

Насправді ми, дорослі, можемо значно більше, ніж думаємо. Ми можемо бути просто люблячими батьками, а можемо бути люблячими та відповідальними батьками і навчити дітей дбати про своє здоров’я та про свій захист, – каже членкиня правління ГО “Батьки за вакцинацію” Ірина Андріяш. –  Хочу поділитися історією зі свого життя. Моєму хрещенику зараз 11 років. Рік тому на його день народження я подарувала йому вакцинацію від гепатиту А. Його здивування було просто величезним: як вакцина може бути подарунком на день народження? Я відповіла, що вакцинація – це про любов. Вакциную, бо люблю і хочу захистити.

Декілька місяців тому мій хрещеник запитав: ” А чому вакцинація – це любов, від чого ти мене захищала вакцинацією?” Я відповіла на його запитання, і він замислився.

“А від яких хвороб у мене ще нема захисту? Ти ж подаруєш мені на день народження ту вакцину, якої у мене ще нема?”

В переддень його дня народження  я подзвонила хрещенику і сказала, що дарую йому вакцинацію від менінгококу і у відповідь почула гучне “ур-р-а-а!”

Ірина Андріяш на акції з нагоди Всесвітнього дня боротьби з поліомієлітом
Говорити з дітьми важливо. Потрібно знаходити потрібні та зрозумілі їм слова і виховувати їх свідомими. ГО “Батьки за вакцинацію” і об’єднала таких відповідальних батьків в єдиний простір. Тож якщо у вас є сумніви, приходьте, ми разом з вами їх розвіємо.

Вам не вистачає інформації для прийняття рішення? Ми покажемо, де отримати цю інформацію. Ви маєте проактивну вакцинальну позицію і готові ділитися своїми знаннями з іншими? Долучайтеся. Зробити наших дітей здоровішими – це і є мета нашої діяльності.

Вакциную, бо люблю.

Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації

Джерело – Національний портал з імунізації