Міжнародний день боротьби з ожирінням

ожиріння сайт

26 листопада  у світі проводиться  Міжнародний день боротьби з ожирінням. Метою його є ще раз нагадати  про поширеність, наслідки надмірної ваги  та спонукати людей  змінити свій спосіб життя.

Згідно з даними ВООЗ, 650 млн дорослих людей живуть із ожирінням в усьому світі, понад 1,9 мільярда мають зайву вагу. В Україні‎ майже 59 % населення старше 18 років мають  надмірну вагу, у тому числі чверть населення (24,8 %, кожен четвертий) – ожиріння. Якщо нічого не буде зроблено для того, щоб ситуація змінилася, за прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я в 2025 році 50% населення світу страждатиме на ожиріння.

Зазвичай ожиріння означає те, що людина споживає більше калорій, ніж витрачає. Тобто їмо ми надто багато, а рухаємось замало. Оцінити вагу людини можна за індексом маси тіла (ІМТ), який обраховується шляхом ділення маси тіла людини (кг) на зріст (м), зведений у квадрат. Відповідно до визначень Всесвітньої організації охорони здоров’я нормальною вважається вага при значеннях ІМТ 18,5-24,9. Якщо ІМТ знаходиться в інтервалі від 25,0 до 29,9, людина має надлишкову вагу, а вище 30,0 – ожиріння різного ступеню.

Ожиріння є однією з головних причин передчасної смерті у всьому світі. Якщо показник ІМТ складає 30-35, середня тривалість життя зменшується на строк від двох до чотирьох років, а при крайньому ступені ожиріння (ІМТ>40) середня тривалість життя знижується на 10 років. Загалом, ожиріння призводить до скорочення середньої тривалості життя на шість – сім років.

Ожиріння сприяє розвитку серцево-судинних захворювань, порушень опорно-рухового апарату, астми, цукрового діабету, синдрому обструктивного апное, порушень метаболізму, гормональних розладів, а також підвищує ризик виникнення деяких видів онкологічних захворювань.

 Для дотримання енергетичного балансу та попередження набору зайвої ваги, ожиріння  слід виконувати наступні правила:

  • Обмежити надходження калорій з їжею за рахунок суттєвого обмеження оброблених продуктів із значним вмістом цукру та жиру, а також за рахунок відмови від калорійних напоїв;
  • Споживати переважно натуральні рослинні продукти багаті на харчові волокна, які містять значно меншу кількість калорій (1,5 ккал – 2,5 ккал/г) у порівнянні з обробленими (фрукти, овочі, зернобобові, цілісні зерна та горіхи);
  • Зменшити розмір порції їжі;
  • Збільшити витрати енергії завдяки щоденній фізичній активності протягом 45 хв. – 60 хв. помірної інтенсивності;
  • Регулярно зважуватись та контролювати власну вагу, робити це принаймні раз на тиждень.

❗ Не зволікайте, піклуйтесь про своє здоров’я вже сьогодні. Пам’ятайте, здоровий спосіб життя, фізичні вправи та правильне харчування дозволить вам жити довго та повноцінно.

ожиріння с