Безпека ін’єкцій

Без названия (1)

У справі охорони та зміцнення здоров’я населення одним із найважливіших розділів є запобігання виникнення та поширення інфекційних захворювань. В сучасних умовах напруженої епідеміологічної ситуації сформувалась об’єктивна необхідність у посиленні заходів, спрямованих на переривання шляхів передачі збудників інфекційних захворювань.

Однією з провідних проблем сучасної системи охорони здоров’я є захворюваність на інфекції, пов’язані з наданням медичної допомоги (ІПМД). Всі працівники охорони здоров’я несуть відповідальність за попередження передачі ІПМД. Дотримання практики безпечних ін’єкцій та дезінфекційно-стерилізаційного режиму є невід’ємною складовою їх обов’язків.

Небезпечні ін’єкції можуть стати причиною передачі патогенних мікроорганізмів: вірусів ( гепатитів В, С, імунодефіциту людини), бактерій, грибів, паразитів. Вони можуть стати причиною ускладнень: абсцесів, лімфоденитів, алергічних реакцій тощо.

Безпечні ін’єкції (внутрішньошкіряні, внутрішньом’язові, внутрішньовенні та інші) – це процедури, які:

  • не завдають шкоди пацієнту, якому проводять процедуру;
  • не завдають шкоди медичному персоналу, що здійснює процедуру;
  • не призводять до утворення відходів, небезпечних для людини.

Ін’єкції вважаються небезпечними, якщо вони виконуються з використанням нестерильного або неналежного обладнання, або із застосуванням неправильної методики. Важливо не допускати забруднення ін’єкційних пристосувань – розділення стерильних і використаних інструментів та матеріалів допомагає запобігти перехресній контамінації. Також, ризику передачі ІПМД запобігають:

  • ретельна підготовка робочого місця;
  • обов’язкове проведення гігієнічної обробки рук перед приготуванням, перед введенням та після введення  ін’єкції;
  • використання захисних одноразових рукавичок;
  • підготовка місця ін’єкції – якісна дезінфекція шкіри у місці введення;
  • використання тільки одноразового стерильного інструментарію та матеріалу;
  • чітке дотримання алгоритму введення ін’єкції;
  • профілактика уколу голкою – відразу після введення використаний шприц та голку помістити у контейнер для безпечного зберігання гострих медичних відходів; уникати повторного закриття голки ковпачком; не згинати, не ламати та не видаляти голку перед тим, як помістити її у контейнер безпечного зберігання.

Здоров’я кожної людини в її руках. Тільки персональна обізнаність та відповідальність як медичних працівників, так і пацієнтів можуть гарантувати безпеку ін’єкцій.

Стаття створена за матеріалами сайтів ВООЗ, Центру громадського здоров’я України.