Що треба знати про ВІЛ/СНІД

snid3

Синдром набутого імунодефіциту людини (СНІД) – тривала інфекційна хвороба, яка розвивається внаслідок інфікування вірусом імунодефіциту людини (далі – ВІЛ) та характеризується прогресуючим зниженням імунітету, розвитком імунодефіциту та приєднанням хвороб, що обумовлені збудниками, які зазвичай, не викликають захворювань у людини з міцною імунною системою.

Перший випадок СНІДу у світі було зареєстровано у 1983 році. На сьогодні ВІЛ/СНІД продовжує залишатися серйозною глобальною проблемою людства. Україна є країною з високим рівнем поширення ВІЛ.

Після зараження організму ВІЛ у більшості людей не спостерігається симптомів. Але іноді, через декілька днів після інфікування, раптово з’являється лихоманка, слабкість, збільшення лімфовузлів, висип тощо. Ці ознаки за кілька тижнів минають самі собою.

З ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я, починаючи з 1988 року, 1 грудня відзначається як Всесвітній день боротьби зі СНІДом, головною  метою якого є привертання уваги до такої важливої для кожної особистості та суспільства в цілому теми.

Існує лише 3 шляхи передачі ВІЛ-інфекції:

  • незахищений статевий контакт із ВІЛ-інфікованою людиною;
  • при проникненні інфікованої крові у внутрішні середовища організму:

– при сумісному використанні голок та іншого ін’єкційного обладнання,

– при використанні нестерильного інструментарію для татуювань та пірсингу, при відвідуванні салонів краси,

– при переливанні крові, що містить вірус.

  • від ВІЛ-позитивної матері до дитини (під час вагітності, пологів, через грудне молоко).

ВІЛ не передається:

  • при кашлі, чханні, обіймах, рукостисканні;
  • через побутові предмети (посуд, їжу, одяг, взуття, телефон, туалет);
  • через укуси тварин та комах.

Але, щоб захистити себе, кожен повинен розуміти що:

– статеві контакти – найбільш розповсюджений шлях передачі вірусу. Тому надійний спосіб запобігти зараження – уникати випадкових статевих контактів і використовувати презерватив.

– внутрішньовенне введення наркотиків значно підвищує можливість зараження вірусом.

– будь-який інструментарій як у медичних установах, так і в побуті при різних маніпуляціях (манікюр, педикюр, татуювання, гоління тощо), де може міститися кров людини, потрібно стерилізувати після обробки дезрозчинами. А краще – використовувати одноразовий інструментарій.

Основна умова профілактики – Ваша обережність та уважність.