Рекомендовані щеплення. Коли необхідні щеплення проти пневмококової інфекції

3da90d104568f313aea60c2675552ba8

В Україні обов’язковими є щеплення проти 10 небезпечних хвороб: туберкульозу, гепатиту В, кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, краснухи, епідемічного паротиту. Вони внесені до Національного календаря профілактичних щеплень і проводяться в закладах охорони здоров’я безоплатно.

Разом з тим є інфекції, щеплення від яких є рекомендованими. Серед них – щеплення для профілактики ротавірусної, пневмококової та менінгококової інфекцій, вітряної віспи, гепатиту А, вірусу папіломи людини, грипу, COVID-19. Вони також проводяться зареєстрованими в Україні вакцинами. Зробити рекомендовані щеплення можна в закладах охорони здоров’я за місцем проживання, попередньо придбавши вакцину  в аптечній мережі за власні кошти, або в приватних закладах охорони здоров’я.

Пневмокок спричиняє багато небезпечних захворювань, серед яких пневмонія, менінгіт, бронхіт, гострий середній отит, сепсис тощо. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку від пневмококової інфекції помирає близько мільйона дітей.

На сьогодні в Україні зареєстровано дві вакцини для профілактики пневмококової інфекції у дітей та дорослих: Превенар 13 і Синфлорикс.

Вакцина Превенар 13 захищає від 13 різновидів (серотипів) пневмококків і застосовується для дітей, починаючи з віку 6 тижнів, і дорослих.

Вакцина Синфлорикс призначена для вакцинації дітей до 5-річного віку. Вона захищає від 10 різновидів пневмококів, а також містить компоненти для профілактики гемофільної інфекції. Таким чином, вона запобігає також розвитку середніх отитів, обумовлених безкапсульною гемофільною паличкою.

Будь-яка з цих вакцин формує імунітет проти різновидів пневмокока, які відповідають за 90% важких патологій, обумовлених пневмококовою інфекцією.

Схеми вакцинації обох вакцин збігаються і залежать від віку, в якому розпочато щеплення:

  • якщо перше щеплення зроблено у віці від 6 тижнів до 6 місяців: 3 дози первинної вакцинації робиться в 2, 4 і 6 місяців, потім ревакцинація на другому році життя;
  • якщо перша вакцинація проведена у віці 7-11 місяців: 2 дози первинної вакцинації з інтервалом не менше місяця, і ревакцинація на другому році життя;
  • діти, вперше щеплені в 12-23 місяці життя, отримують 2 дози первинної вакцинації з інтервалом 2 місяці;
  • дітям старше 2 років і дорослим необхідна одна доза вакцини.

Вакцинацію проти пневмококової інфекції можна пройти в будь-який день з іншими щепленнями (крім БЦЖ), але вони вводяться в різні ділянки тіла. Після щеплення через 2-3 тижні формується тривалий імунітет.

 Кому потрібне щеплення від пневмококової інфекції.

Вакцинація від пневмококової інфекції потрібна всім, оскільки ми не можемо знати напевно, як поведе себе пневмокок, коли потрапить в нашу носоглотку.

Однак, перш за все, щеплення рекомендовані дітям до 5 років, особливо тим, хто відвідує дитячі колективи, або часто хворіє на ГРВІ з бактеріальними ускладненнями. Також вакцинація рекомендована дітям з хронічними захворюваннями; передчасно народженим дітям; людям старше 50 років, які часто хворіють на ГРВІ з бактеріальними ускладненнями, та/або страждають хронічними захворюваннями; людям, які мають імунодефіцитні стани і отримують імуносупресивну терапію; курцям.

Вакцинація – це єдиний високоефективний спосіб вплинути на захворюваність і смертність від пневмококової інфекції та уникнути антибіотикорезистентності при лікуванні.