Як правильно приймати відмову батьків від щеплення дитини? Коментар юриста

yudin-2-1200-x-630-pyks

Фахівець з медичного права, голова Ради захисту прав лікарів, адвокат Олег Юдін в своєму телеграм каналі “Безпечна медична практика” звернув увагу на те, що під час прийому відмови батьків від щеплень їхніх дітей лікарі припускаються серйозної помилки, нехтуючи заходами власної безпеки.

“Незважаючи на постійні роз’яснення з боку лікарів, та публічні повідомлення про випадки смерті нещеплених дітей саме від тих хвороб, від яких робляться профілактичні щеплення, деякі батьки все одно відмовляється від захисту своєї дитини.

Ми зараз не будемо вдаватись у деталі підставності таких відмов. Я про це вже багато писав. Сьогодні ми з вами з’ясуємо таке питання:

– що саме робити лікарю, як батьки відмовляються від обов’язкового профілактичного щеплення?

Відразу хочу зауважити, держава має право запроваджувати профілактичні щеплення як обов’язкові. Це навіть не обговорюється!

Про це більш докладно можна почитати :

  • рішення Європейського суду з прав людини у справі Вавржичка та інші проти Чеської Республіки від 08.04.2021 року (заява №47621/13)
  • постанова Верховного суду від 20.03.2018 року по справі №337/3087/17
  • постанова Верховного суду від 17.04.2019 року по справі  №682/1692/17

Беззаперечними також є як право батьків на відмову від щеплення своєї дитини, так і правові наслідки такої відмови (не допуск до дитячого навчального закладу).

Однак, під час прийняття відмови від щеплення, лікарі дуже часто припускаються величезної помилки. Вони просто фіксують відмову за стандартною формою №063-2/О та більше нічого не роблять.

А дарма!

Нагадую, що у ст.43 Основ законодавства України про охорону здоров’я передбачено спеціальне правило на такий випадок:

«Якщо відмову дає законний представник пацієнта і вона може мати для пацієнта важкі наслідки, лікар повинен повідомити про це органи опіки і піклування».

Коли батьки відмовляються від профілактичних щеплень, у нас в наявності повний юридичний склад, визначений законом – відмову за пацієнта (дитину) надає його представник (батьки), і така відмова може мати тяжкі наслідки для пацієнта (смерть це точно тяжкий наслідок).

Саме тому, лікар має не просто зафіксувати належним чином факт відмови (форма №063-2/О для цього, на жаль, не підходить), а ще й обов’язково повідомити про таку відмову органи опіки і піклування.

Як ви не зробите такого повідомлення, це може вважатись недбалістю лікаря.

Тож будьте обачливими!”

Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації

Джерело фото – фейсбук-сторінка Олега Юдіна

Джерело – Національний портал з імунізації