Як захистити дівчат від раку: інформація для батьків

baner-2-1171x630

Вакцинація від вірусу папіломи людини вже давно стала пріоритетом для жінок та чоловіків, які піклуються про своє здоров’я та здоров’я своєї родини. Разом з тим деякі взагалі не знають про існування такого щеплення, а більшість має купу упереджень та пересторог щодо нього. Тож ми вирішили озброїти знаннями наших читачів, звернувшись до лікарки-інфекціоністки Анастасії Неклюдової, та отримати відповіді на найпоширеніші запитання щодо вакцинації від вірусу папіломи людини. Читаймо та занотовуємо!

Які вакцини проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) доступні в Україні (та у світі), чим вони відрізняються між собою і чи є взаємозамінними?

В Україні наразі зареєстровано три вакцини, які використовуються в усьому світі, – це ЦервариксГардасил та нещодавно, влітку 2023 року було зареєстровано вакцину Гардасил 9. Відрізняються вони кількістю штамів вірусу папіломи людини (ВПЛ), від яких вони захищають. Проте фактично на ринку України наразі доступні лише дві вакцини – Церварикс та Гардасил.

Так, вакцина Церварикс захищає від двох штамів ВПЛ, Гардасил – від чотирьох, а найсучасніша вакцина Гардасил 9 має розширений склад і захищає від 9 типів ВПЛ: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 (для порівняння: Церварикс захищає від типів 16 та 18, Гардасил – від типів 6, 11, 16 та 18).

Важливо! Оскільки вакцини мають різний штамовий склад, рекомендовано розпочати та завершити курс одним і тим самим препаратом. Проте якщо стоїть вибір між тим, чи завершити курс щеплень іншою вакциною, чи не завершити його взагалі, то згідно рекомендацій ВООЗ можна скористатися першим варіантом. Також варто зазначити, що інструкція до Гардасил 9 дозволяє особам, що раніше отримали курс щеплень 4-валентною вакциною Гардасил, за бажанням отримати курс вакцини Гардасил 9.

Вакцинація рекомендована дівчаткам від 9 років, а яка верхня вікова межа? До якого віку можна щепитись від ВПЛ?

Згідно інструкцій до препаратів, верхня вікова межа для жінок – це 45 років, для чоловіків –  27 років. Але можна вакцинуватися й поза визначеними віковими обмеженнями, якщо пацієнт згоден і якщо він має покази для цієї вакцинації.

Чи доцільно вакцинуватися в разі, якщо жінці було діагностовано ВПЛ?

Так. По-перше, ВПЛ- штам може бути іншим, не тим, який є у вакцині. Тобто жінка може бути інфікована одним штамом, а потім інфікуватися іншим. По-друге, враховуючи особливості вірусу і недостатність імунної відповіді на нього, вакцинація дозволяє зменшити ризик рецидивування захворювання в майбутньому.

Деякі країни вже поставили собі за мету в найближчі десятиліття досягти елімінації раку шийки матки (РШМ) за рахунок вакцинації проти ВПЛ. Наскільки це реалістичний сценарій для України, враховуючи те, що в деяких містах уже діють місцеві програми з вакцинації дівчаток?

Взагалі сценарій реалістичний, але він потребує значного фінансування, оскільки вакцина дорого коштує. Звісно, в Україні працюють програми з вакцинації дівчаток, їх значна кількість, вони є й в Одеській області. Але в більшій мірі вони розраховані на міське населення. Та не треба забувати ані про батьків цих дітей, які також потребують захисту, ані про сільське населення. Тож сценарій елімінації РШМ в Україні можливий лише за умови достатньої кількості вакцини. Також важливим фактором є введення цього щеплення до Національного календаря. Бо коли щеплення є обов’язковим, то знімається багато запитань у батьків, наприклад, зробити це щеплення своїм дітям в 9 чи в 11 років. А зараз, коли вона є рекомендованою, на шляху до вакцинації є чимало перешкод.

Тобто, на мій погляд, мають бути 3 компоненти, аби ми досягли успіху в даному питанні: внесення даного щеплення до Календаря, ефективна інформаційна кампанія та достатня кількість самої вакцини – тоді ми зможемо досягти елімінації раку шийки матки за рахунок вакцинації проти ВПЛ.

Чи доцільна вакцинація хлопчиків та чоловіків проти ВПЛ?

Так, звісно. Адже хлопчики так само можуть хворіти на ВПЛ-асоційований рак ротоглотки, прямої кишки, статевого члена, тому, будь ласка, якщо вашій дитині вже є 9 років, то ви можете починати вакцинацію.

Якщо я отримаю курс щеплень проти ВПЛ, чи значить це, що я ніколи не захворію на рак статевих органів?

Якщо ви отримаєте повний курс вакцинації від ВПЛ, то це означає що з меншою вірогідністю ви отримаєте рак статевих органів, асоційований з ВПЛ. Але треба пам’ятати, що не всі онкологічні захворювання статевих органів викликаються ВПЛ  – це стосується наприклад яєчників. Це стосується й чоловіків: ризик захворіти на рак статевого члену, який є ВПЛ-асоційованим, за умов отримання курсу вакцинації знижується, але при цьому, наприклад, від раку простати вакцинація не захищатиме, бо це онкологічне захворювання не викликається ВПЛ-вірусом.

Часто люди сприймають рекомендовані вакцини як “зайві”. Тим паче коли йдеться про нові препарати на ринку. Що, на Вашу думку, може і має мотивувати до вакцинації проти ВПЛ?

Питання мотивації до щеплення проти ВПЛ набагато ширше, ніж мотивація, якою ми зазвичай закликаємо до вакцинації від інших інфекційних захворювань. Поясню чому. Сучасні батьки вже не бачать тих інфекційних хвороб, від яких ми пропонуємо вакцинуватись згідно Календаря. Тобто для них це питання, яке було закрито, умовно, 100 років тому. Наприклад, мама дівчинки 9-11 років, можливо, ніколи й не побачить правець, дифтерію чи кір, від яких ми пропонуємо захищати її дитину згідно Календаря, але при цьому вона сама ходить до гінеколога, системно здає ПАП-тест і в її оточенні є людина, яка через ВПЛ має дисплазію чи якусь ВПЛ-асоційовану онкологію – тобто це захворювання зараз знаходиться в інформаційному полі батьків.

Мотивацією можуть виступити наступні позиції:

  • Є безкоштовні програми, які дозволяють захистити дітей – це питання коштів;
  • Особистий приклад лікаря, знайомих, які вакциновані і не захворіли;
  • Результати опитування жінок, які мають рак шийки матки і говорять, що вони б обов’язково вакцинувались, якби знали, що є така вакцина, і навіть витратили б значну суму грошей на курс щеплень, оскільки ціну лікування онкозахворювання та ціну за курс вакцини від ВПЛ не можна навіть порівнювати між собою.

Піклуйтесь про своє здоров’я! Вакцинуйтесь! Захистіть себе та своїх дітей!

Спілкувалась Ганна Лєснікова, контент-менеджерка Національного порталу з імунізації

Анастасія Неклюдова на робочому місці. Фото надано з архіву автора на запит Редакції.

Джерело – Національний портал з імунізації