Внутрішньолікарняні інфекції – лихо в еру антибіотиків та самолікування

1234568

При зверненні до лікарні кожна людина сподівається, що їй  буде надана своєчасна та якісна медична  допомога. Однак, трапляються випадки, коли під час надання медичної допомоги хворий інфікується іншими збудниками. Такі хвороби відносяться до внутрішньолікарняних інфекцій (синоніми: інфекції, пов’язані з наданням медичної допомоги; нозокомінальні інфекції; госпітальні інфекції тощо). Як правило, це  захворювання інфекційної природи, які вражають хворого під час перебування у стаціонарі, відвідування лікувального закладу з метою діагностики або проведення лікувальних процедур.

Ризик виникнення та поширення таких інфекцій дуже високий. Залежно від профілю медичного закладу найпоширеніші інфекції, що пов’язані із наданням медичної допомоги – інфекції сечовивідних шляхів, дихальних шляхів, шлунково-кишкового тракту, кровотоку, інфекції області хірургічного втручання. Зараження може відбуватись через руки медичного персоналу, обладнання, перев’язувальний матеріал, повітря, а також під час проведення інвазивних маніпуляцій. Більш схильні до госпітальних інфекцій пацієнти з пригніченим імунітетом –  недоношені немовлята, особи похилого віку, хворі на хронічні захворювання та інші.

Внутрішньолікарняні інфекції можуть бути спровоковані бактеріями, вірусами та грибами. Опинившись у замкнутому лікарняному просторі, мікроорганізми набувають особливих властивостей, у них з’являється стійкість до антимікробних препаратів та дезінфектантів. Широко розповсюджене неправильне використання антибіотиків призводить до формування стійких штамів збудників. Тому госпітальні інфекції, що виникають, потребують застосування більш активних антимікробних препаратів. Серед збудників переважають золотистий стафілокок, клебсієла, синьогнійна паличка, а також ацинетобактер, які у більшості випадків викликають пневмонію та сепсис.

Госпітальні інфекції ускладнюють перебіг основної хвороби, подовжують термін лікування,  відбувається хронізація процесу, а у важких випадках – збільшується ймовірність летальності.

Профілактика є найважливішим етапом у боротьбі з внутрішньолікарняними інфекціями. Головними заходами профілактики є дотримання гігієни рук та раціональне застосування антимікробних препаратів.