Як уникнути травматизму під час ожеледиці

ожеледиця

Найчастіше зима для українців перетворюється на стихійне лихо. Сніг, вітер, відлига та знову мороз – примхи природи здатні вплинути на працездатність і життєдіяльність цілих регіонів. А ожеледиця – це проблема для всіх: і водіїв, і пішоходів. Згідно зі статистикою зимового травматизму, ожеледиця – перша та основна причина всіх травм.

Найбільша кількість звернень до медичних закладів відбувається у зв’язку з пошкодженням нижніх та верхніх кінцівок:  переломи та вивихи, забій м’яких тканин. Найменш схильні до негативних наслідків падіння діти.   Дитячий травматизм взимку займає всього від 2 до 5% від загальної кількості звернень з травмами взимку.

Люди середнього віку становлять найбільшу категорію, схильну до травм. Переважно це люди працездатного віку, які не можуть уникнути переміщень у несприятливих погодних умовах. Крім того, велика частина травм пов’язана з громадським транспортом: слизькі сходинки, перевантажені транспортні засоби, ускладнена посадка та висадка пасажирів.

Люди пенсійного віку в статистичних даних займають всього до 10% звернень, але травми у цій групі зазвичай більш серйозні.

Тож згадаймо рекомендації, як попередити травми під час ожеледиці і що робити, коли падіння уникнути все ж таки не вдалось.

Слід дотримуватися обережності та деяких правил безпеки:

–  зручне неслизьке взуття, відмова від високих підборів, підсилити захисний ефект можна, обравши спеціальні накладки на підошви або так звані «льодоходи»;

–  некваплива, уважна ходьба: ходіть  маленькими кроками і намагайтеся утримувати центр ваги над тією ногою, котра попереду,  уникайте, по можливості, слизьких місць та  натовпу;

–    не тримайте руки в кишенях;

–  дотримуйтесь правил дорожнього руху: переходьте вулицю тільки в призначених місцях, переконавшись, що всі транспортні засоби повністю зупинилися;  пам’ятайте, що ви себе можете зупинити за долі секунди, а ось автомобілю   потрібно для цього набагато більше часу і відстані.

Людям похилого віку краще в «слизькі дні» взагалі не виходити з будинку. Але якщо потреба змусила, не соромтеся взяти палицю з наконечником або з шипом. Якщо у вас з собою валіза, то вона повинна бути такою, щоб її можна було носити через плече.

Небезпечні прогулянки в ожеледицю в нетверезому стані. У стані сп’яніння травми найчастіше важкі, всупереч переконанню, що п’яний падає завжди вдало.

Важливо опанувати мистецтво падіння. Якщо розумієте, що уникнути падіння не вдасться – ні в якому разі не виставляйте вперед руки!  Коли відчуваєте, що ось-ось впадете, спробуйте присісти і згрупуватись – це допоможе вберегти кінцівки від переломів.

Якщо ви впали і через деякий час відчули біль в голові, нудоту, біль в суглобах, утворилися пухлини – терміново зверніться до лікаря в травмпункт, інакше можуть виникнути ускладнення з непередбачуваними наслідками.

Та краще звичайно не падати. Бережіть себе! І будьте здорові!