В Україні зростають випадки інфекцій, стійких до антимікробних препаратів – звіт CDC

baner_sds

У щотижневому звіті Центрів контролю та профілактики хвороб  США (СDC), підготовленому міжнародними та українськими експертами за  участі заступника Міністра охорони здоров’я України, державного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна та опублікованого 8 грудня 2023 року, зокрема, йдеться про те, що лікарні та медичні заклади в Україні все частіше стикаються з «тривожним зростанням»  кількості інфекцій,  стійких до антимікробних препаратів, і ситуація настільки серйозна, що цю кризу необхідно вирішувати навіть під час війни з росією.

У всьому світі резистентність бактерій до антимікробних препаратів спричиняє більше смертей, ніж ВІЛ чи малярія, і визнана головною глобальною загрозою громадському здоров’ю.

В Україні й до війни спостерігався високий рівень випадків резистентності до антимікробних препаратів, а зі збільшенням поширеності травматичних ран, навантаженням на систему охорони здоров’я в умовах війни суттєво збільшилось виявлення мультирезистентних мікроорганізмів. Враховуючи досвід підвищення рівня резистентності до антимікробних препаратів серед військових та цивільного населення під час військових конфліктів, поширення антибіотикорезистентності в Україні є терміновою кризою, яка потребує оперативного вирішення. Задля цього в середині 2022 року Центр громадського здоров’я України  разом з міжнародними партнерами провів дослідження лабораторного виявлення, клінічного лікування та реагування на інфекційний контроль резистентності до антимікробних препаратів в Україні. Дослідження проводилися у серпні 2022 року у трьох обласних закладах охорони здоров’я та трьох обласних лікарнях у Тернопільській, Хмельницькій та Вінницькій областях.

Розслідування та результати

Оцінки профілактики та контролю за інфекціями виявили недоліки у нагляді за інфекціями, пов’язані з наданням медичної допомоги, впровадженням заходів профілактики та контролю інфекцій, таких як рекомендована гігієна рук, а також моніторингом, оцінкою та зворотнім зв’язком з персоналом лікарні. Оцінка роботи лабораторій виявила численні проблеми, що пов’язані передусім з недостатньою кількістю автоматизованого мікробіологічного обладнання та неоптимальною системою управління якістю лабораторії та інформацією, а також нестабільною доступністю основних витратних матеріалів для тестування чутливості до антибіотиків.

Разом з цим Центр громадського здоров’я України провів опитування щодо поширеності інфекцій, пов’язаних із наданням медичної допомоги, і точок резистентності до антимікробних препаратів у вказаних регіональних лікарнях протягом листопада–грудня 2022 року.

За результатами дослідження встановлено, що рівень інфікування, пов’язаний з наданням медичної допомоги, дорівнює 14% (у порівнянні 5,5% – цей показник нараховує в Європі), 60% пацієнтів серед ізолятів мали інфекцію, викликану карбапенем-резистентним організмом, у порівнянні загальноєвропейський подібний показник становить всього  – 6,2%.

Також для прикладу, в іншому звіті, опублікованому CDC у серпні, зазначено, що в одного пораненого військового в Україні було виявлено шість видів бактерій, стійких до ліків. П’ятдесятилітній чоловік, який отримав травми та опіки під час автоаварії, спочатку проходив лікування в медичному закладі поблизу Дніпра, а потім був переведений до лікарні в Києві. Після того як українські лікарі не змогли дати собі раду з його захворюванням, чоловіка перевезли до військового шпиталю США в Німеччині, де було зібрано культури для спостереження, а потім використано для ідентифікації бактерій.

Попередні висновки та можливі подальші дії

Щоб рятувати життя українців та обмежити міжнародне поширення резистентності до антимікробних препаратів, необхідне термінове підвищення потенціалу для запобігання, виявлення та реагування на стійкість до антибіотиків.

Задля цього Центр громадського здоров’я України разом з міжнародними партнерами надає пріоритет втручанням, які направлені на посилення профілактики та контролю за інфекціями, а також лабораторно-клінічного інтерфейсу через багатопрофільні лікарняні команди, встановлюючи регулярний нагляд за інфекціями, пов’язаними з медичною допомогою, і резистентністю до антимікробних препаратів, модернізуючи лабораторне обладнання та робочі процеси з метою підвищення доступності до використання засобів гігієни рук, а також забезпечення технічного навчання для персоналу.

Також Центр громадського здоров’я України за підтримки міжнародних партнерів розробляє місцеві заходи для подолання резистентності до антимікробних препаратів. Крім того, передбачена розробка національних планів дій і контекстно-специфічної політики та стратегій для покращення профілактики та контролю інфекцій, а також моніторингу використання антибіотиків і резистентності до антимікробних засобів на національному рівні.

Нагадуємо, що ВООЗ називає резистентність до антимікробних препаратів «однією з головних глобальних загроз громадському здоров’ю та розвитку», і що за оцінками організації стійкість бактерій до антибіотиків стала причиною понад 1 мільйона смертей у всьому світі в 2019 році.

Звертаємо увагу, що кожен з нас може зробити внесок у боротьбу із цією глобальною загрозою шляхом проведення вчасної планової та додаткової ВАКЦИНАЦІЇ собі та своїм дітям.

Як це пов’язано? Вакцинація профілактує певні захворювання, викликані бактеріями (наприклад, пневмококовою інфекцієюменінгококовою інфекцією та хіб-інфекцією). В цілому вакциновані люди менше хворіють, не мають важких ускладнень захворювань, які можуть потенційно потребувати лікування антибіотиками. Крім того, на думку експертів, вакцинація знижує вірогідність необгрунтованого прийому антибіотиків, наприклад, для лікування вірусної інфекції або ускладнень, які не потребують призначення антибіотиків.

Що конкретно ви можете зробити для боротьби з антибіотикорезистентністю?
  • Не займайтеся самолікуванням – приймайте антибіотики лише за призначенням лікаря. Не лікуйте грип чи застуду антибіотиками – це неефективно.
  • Не переривайте призначеного лікування. Проходьте повний курс антибіотиків згідно схеми, наданої лікарем, навіть якщо вам стало краще.
  • Ніколи не діліться антибіотиками з друзями, родичами, знайомими та не призначайте їм лікування.
  • Попереджуйте інфекції – регулярно мийте руки, уникайте контакту з хворими людьми та ВЧАСНО РОБІТЬ ЩЕПЛЕННЯ!

 Матеріал підготовлений контент-менеджеркою Національного порталу з імунізації Ганною Лєсніковою за інформацією щотижневого звіту Centers for Disease Control and Prevention (СDC).

Джерело – Національний портал з імунізації