COVID-19 краще попередити ніж лікувати

Coronavirus disease COVID-19 infection medical with typography and copy space. New official name for Coronavirus disease named COVID-19, pandemic risk background vector illustration eps10

Коронавірус (COVID-19) – це гостре, іноді важке респіраторне захворювання, викликане новим коронавірусом SARS-CoV-2, що характеризується переважним ураженням дихальної, нервової системи та шлунково-кишкового тракту.

Джерелом коронавірусної інфекції, як правило, є хвора людина. Вірус передається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим та фекально-оральним шляхом. У людей сприйнятливість до коронавірусу дуже висока, захворювання загрожує всім віковим групам.

Майже у 15% хворих на COVID-19 виникає тяжка форма захворювання із задишкою та гіпоксією, в більшості з них спостерігаються пневмонія, що супроводжується зупинкою дихання, у 5% хворих виникає септичний шок та поліорганна недостатність, включно із гострим пошкодженням нирок. Близько 20% таких хворих потребують проведення нирковозамісної терапії. Також може розвиватись фульмінантний міокардит.

НАЙКРАЩА ПРОФІЛАКТИКА COVID-19 – ЦЕ  ВАКЦИНАЦІЯ.

Вакцинація від COVID-19 допомогає нашому організму розвинути стійкість до коронавірусної інфекції без хвороби. Станом на сьогодні в Україні є три вакцини:

  • ВioNT- COMIRNATY™ Tris/Sucrose (для дорослих), виробництва ech Manufacturing GmbH, Федеративна Республіка Німеччина;
  • COMIRNATY™ Tris/Sucrose (для дітей), виробництва PFIZER MANUFACTURING BELGIUM NV, Федеративна Республіка Німеччина;
  • JANSSEN, виробництва Janssen-Cilag International NV, Королівство Бельгія (для проведення вакцинації достатньо 1 дози вакцини).

Загальний рекомендований курс складається з первинної вакцинації проти COVID-19 та першого бустера – це 3 щеплення (чи 2 при вакцинацією JANSSEN). На сьогодні, зважаючи на епідемічну ситуацію, МОЗ України рекомендує проводити друге бустерне щеплення від COVID-19 всім бажаючим, але в першу чергу рекомендує робити його  особам з груп ризику: літні люди віком понад 60 років; дорослі віком до 60 років з серйозними супутніми захворюваннями чи важкою формою ожиріння; дорослі, підлітки та діти віком від 6 місяців з імунодефіцитними станами; вагітні та медичні працівники.

Введення бустерної дози  має посилити ефективність вакцинації проти коронавірусу, зокрема забезпечити кращий захист проти нового варіанту Омікрон. При цьому краще надавати перевагу мРНК-вакцинам, до яких відноситься вакцина Comirnaty від Pfizer, незалежно від того, якими вакцинами була щеплена людина раніше.

У грудні місяці до ДУ «Харківський ОЦКПХ МОЗ» в якості гуманітарної допомоги для введення бустерних доз надійшло 2400 доз омікронспецифічної вакцини (Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine, Bivalent Original and Omicron). Заклади охорони здоров’я міста  Харків та Харківської області отримали цю та зазначені вище вакцини проти COVID-19 в достатній кількості.

Наразі вакцинація проти коронавірусу в Україні залишається безкоштовною.

Пам`ятайте!!! Вакцинація ефективно запобігає тяжкому перебігу хвороби та рятує життя. Ніхто не має постраждати від хвороби, яку можна попередити вакцинацією.