Про ситуацію зі сказу в Харківській області

лиса та миша

На сьогодні на території Харківської області продовжується епізоотія сказу, яка охоплює нові території. Так, за останній тиждень було зареєстровано 2 випадки сказу тварин у населених пунктах Печенізької ОТГ Чугуївського району (випадки сказу не реєструвались з липня 2018 року) та по 1 – Зачепилівської ОТГ Красноградського району (сказ не реєструвався з грудня 2020 року), Солоніцевській ОТГ Харківського району (сказ не реєструвався з серпня 2018 року). Взагалі, з початку грудня зареєстровано 10 випадків сказу тварин, ще по 1 – у Савінській ОТГ Ізюмського району, Сахновщинській Красноградського району, Шевченківській ОТГ Куп’янського району,  Зміївській  та Слобожанській ОТГ Чугуївського району та м. Харків.

З початку року вже зареєстровано 107 випадків сказу у тварин, провідну роль у епізоотії на сьогодні, як і у попередні роки, відіграють коти (56 випадків), дещо поступаються їм собаки (30 випадків). До епізоотичного процесу залучені також сільськогосподарські тварини – 9 голів великої рогатої худоби, коза та кінь, 10 – у диких тварин ( 9 лисиць та куниця).

Всього з початку року за медичною допомогою з приводу ушкоджень, нанесених тваринами, звернулись 2694 особи, що на 88,0% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Отримали призначення на антирабічне лікування 939 постраждалих (34,9% від тих, що звернулися за допомогою).

Беручи до уваги, що епізоотія сказу триває у часи, коли відсутня можливість її стримування шляхом регулювання чисельності диких хижих тварин (відстріл) та обмежені можливості щодо їх пероральної вакцинації, потрібно з особливою обережністю ставитись до мешканців дикої природи – виключити всілякі контакти як з хворими так і «на вигляд здоровими» дикими хижими тваринами, які все частіше потрапляють у населені пункти та наближаються до людини. Також потрібно обов’язково та своєчасно звертатись за медичною допомогою у випадку отримання ушкоджень від будь-якої тварини – тільки лікар може оцінити ступінь ризику та за потреби призначити профілактичні антирабічні щеплення.

Нагадуємо, що сказ, у разі розвитку симптомів, стає невиліковним та завершується у 100% смертю хворого.