Електронні сигарети: фактори ризику.

курити

Електронна сигарета (е-сигарета) — електронні портативні пристрої для нагрівання рідини, що створюють схожу на тютюновий дим високодисперсну пару, призначену для інгаляції (вдихання). Найбільшою популярністю вживання е-сигарет користується серед підлітків та молоді.

За даними «Європейського опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин – ЕSPAD», проведенного фондом ЮНІСЕФ у 2019 році в Україні встановлено, що половина опитаних (50,5%) хоча б один раз у житті мали досвід куріння електронних сигарет. Досвід куріння електронних сигарет протягом останніх 30 днів був у кожного п’ятого респондента (19,2%).

Популярність серед молоді пояснюється тим, що компанії тютюнових виробів  намагались нав’язати думку про безпеку електронних сигарет, які можуть стати модним замінником звичайних тютюнових виробів для куріння.

Насправді, при використанні е-сигарет крім нікотину утворюється аерозоль, який містить токсичні речовини, що спричиняють патологічні зміни в організмі.

Хронічний вплив аерозолів електронних сигарет призводить до посилення атеросклерозу, змін ендотелію судин, посилення ангіогенезу, серцево-судинного фіброзу та утворення атеросклеротичних бляшок. Вдихання аерозолів електронних сигарет також впливає на фізіологію легенів, що призводить до підвищеної реактивності дихальних шляхів, обструкції дихальних шляхів, запалення та емфіземи. Дослідження показують, що у відповідь на вживання електронних сигарет у серці та легенях відбуваються численні зміни, а у поєднанні з екологічними та генетичними факторами вони значно впливають на розвиток різних хвороб.

На сьогоднішній день у Всесвітній організації охорони здоров’я сформували основні принципи впливу е-сигарет на людину:

– куріння електронних сигарет спричиняє серцево-судинні захворювання, хвороби органів дихання, онкологічні захворювання;

– електронні сигарети не є засобом відмови від куріння. Якщо молодь починає курити спочатку е-сигарети, згодом часто переходить до використання звичайних засобів для куріння;

е-сигарети призводять до звикання, як і звичайні сигарети;

– не існує безпечного рівня впливу вторинного аерозолю.

Кидайте шкідливу звичку сьогодні, бережіть своє життя. У разі неможливості кинути курити самостійно звертайтесь до фахівців. Дізнатись про дієві методи відмови від куріння можна  за посиланням https://labcenter.kh.ua/?p=33461