ВІДПОВІДІ НА ПОШИРЕНІ ПИТАННЯ БАТЬКІВ ПРО ЩЕПЛЕННЯ

питання батьків

Щороку вакцинація рятує мільйони життів у всьому світі. Проте деякі процеси імунізації потребують додаткового роз’яснення.

Усі батьки турбуються про здоров’я своїх дітей, тому запитання щодо щеплень цілком нормально ставити своїм педіатрам, знайомим, які теж мають маленьких дітей та гуглити інформацію.

Нагадаємо, що декларація з сімейним лікарем – один з найбільш важливих елементів турботи про своє здоровʼя та здоровʼя дитини. Саме сімейний лікар стежить за календарем профілактичних щеплень, нагадує про візити й радить робити додаткову вакцинацію.

Найпоширеніші питання та відповіді, що турбують батьків:

  1. Що таке Календар профілактичних щеплень?

Календар профілактичних щеплень – це документ, що містить перелік обов’язкових профілактичних щеплень та оптимальні строки їх проведення.

Календар щеплень передбачає обов’язкову вакцинацію проти 10 інфекційних хвороб: туберкульозу, вірусного гепатиту В, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, епідемічного паротиту, краснухи.

  1. Навіщо робити щеплення дітям від дитячих інфекцій, може краще перехворіти?

Дитина набуває імунітет і після вакцинації і після перенесеного захворювання. Але, щоб повноцінно відповісти на це запитання, необхідно розглянути і всі можливі ризики та наслідки.

Можливі найпоширеніші побічні ефекти після вакцинації: біль у місці ін’єкції, підвищена температура тіла до двох днів, інколи – судоми або алергічна реакція.

А тепер гляньмо на наслідки можуть спричинити окремі захворювання: хіб-інфекція – розумова відсталість, повна втрата слуху; поліомієліт – параліч кінцівок і парези; кір – енцефаліт і пневмонія; вірусний гепатит В – рак печінки.

Чи варто «природнім» шляхом набувати собі імунітету? Лише якщо ви готові, що дитина переживе ці невиліковні наслідки.

  1. Як довго зберігається імунітет після щеплення?

Тривалість імунного захисту залежить від типу вакцини. Деякі з них ще у дитячому віці потребують ревакцинації, як наприклад: проти дифтерії та правцю у 6 років і у подальшому – кожні 10 років.  А деякі можуть вводитись одноразово, згідно з інструкцією до вакцини.  Наприклад, для  дітей старше 2 років одноразово вводиться вакцина проти пневмококової та менінгококової інфекцій. Деякі щеплення роблять щороку, як проти грипу.

  1. Чи можна в один день зробити кілька щеплень водночас?

Згідно з науковими даними, одночасне введення декількох вакцин не має несприятливих наслідків для імунної системи дитини. Діти щодня піддаються впливу декількох сотень чужорідних речовин, які спричиняють імунну реакцію. А у результаті застуди або ангіни, дитина піддається впливу значно більшого числа антигенів. ніж від введення вакцин.

Основними перевагами введення відразу декількох вакцин є скорочення кількості відвідувань поліклініки, що заощаджує час і зростання ймовірності того, що діти отримають щеплення з дотриманням графіка. Крім того, можливість проводити асоційовану вакцинацію, наприклад, проти кору, епідемічного паротиту і краснухи, означає скорочення числа ін’єкцій, і, відповідно, менше болю та дискомфорту для дитини.

  1. Чи можуть ввести вакцину, яка зіпсувалася у період знеструмлення?

Ні. Виникнення таких ситуацій неможливе. Усі заклади охорони здоров’я, які займаються вакцинацією, мають чіткий алгоритм дій на випадок знеструмлення, а медики пройшли додаткове навчання і знають, що робити. Якщо ж вакцина піддавалась впливу підвищеної температури або заморожуванню, то вона списується та більше не застосовується для проведення вакцинацій.

Батьки перед щепленням можуть поцікавитись умовами зберігання вакцин та здійсненням контролю за зберіганням вакцин, щоб не переживати за її якість.

Запам’ятайте! Всі вакцини, що застосовують у закладах охорони здоров’я, якісні й ефективні, тож зберігайте спокій, вакцинуйтеся і будьте здорові!