Які щеплення необхідні для ВІЛ-інфікованих осіб

вакцинація людей з ВІЛ – копія

Люди, що живуть з ВІЛ, особливо вразливі до інфекційних захворювань. Тому їм не лише можна, але й необхідно вакцинуватися не тільки відповідно до Календаря щеплень, а й отримувати додаткові рекомендовані щеплення.

В кожному випадку рішення про вакцинацію осіб з ВІЛ приймається лікарем індивідуально в залежності від імунного статусу пацієнта (рівень імунних клітин – CD4+ лімфоцитів) з урахуванням Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень.

Незалежно від імунного статусу ВІЛ-інфіковані пацієнти можуть бути щепленими неживими вакцинами, до яких відносяться вакцини від дифтерії, правця, кашлюку, гепатитів А та В, COVID-19, інактивовані вакцини від поліомієліту, грипу, пневмококової та менінгококової інфекцій, вірусу папіломи людини.

Можливість щеплення осіб з ВІЛ живими вакцинами залежить від імунного статусу. Якщо рівень CD4+  вище 200 клітин/мм3 (вище 15%) живі вакцини вводити можна. До живих вакцин відносяться вакцини від кору, паротиту та краснухи, вітряної віспи, оральна вакцина від поліомієліту, інтраназальна вакцина від грипу. Вакцинація проти туберкульозу вакциною БЦЖ проводиться новонародженим лише при безсимптомному перебігу ВІЛ-інфекції.

Якщо підсумувати рекомендації з вакцинації, ВІЛ інфіковані особи мають отримати всі щеплення неживими вакцинами відповідно до Календаря щеплень (від дифтерії, правця, кашлюку, гемофільної інфекції, поліомієліту інактивованою вакциною, вірусного гепатиту В). При відповідному імунному статусі згідно з Календарем профілактичних щеплень ВІЛ-інфікованим також необхідно отримати щеплення проти кору, паротиту та краснухи.

Разом з тим, особам з ВІЛ рекомендовані додаткові щеплення неживими вакцинами проти грипу, гепатиту А, пневмококової та менінгококової інфекцій, вірусу папіломи людини, COVID-19. Якщо дозволяє імунний статус рекомендовано також отримати щеплення від вітряної віспи.

Важливо!  Перед щепленнями живими вакцинами необхідно проконсультуватися з лікарем – він повинен оцінити імунний статус та підтвердити, що вакцини не спричинять вам шкоди. 

 Людина з ВІЛ, котра належним чином не лікується і не вакцинується, ризикує померти від хвороб, які можна попередити за допомогою щеплень.