Які щеплення важливі для військових, щоб захиститись від небезпечних хвороб

щеплення для військових – копія

Життя та здоров’я українських захисників є стратегічним пріоритетом держави та питанням національної безпеки. Тому дуже важливо захистити військових від ризику виникнення інфекційних хвороб, особливо в умовах війни.

Війна створює додаткове навантаження на імунну систему людини, тому ризик спалахів інфекційних хвороб під час війни значно зростає. Для запобігання цьому необхідно своєчасне застосування необхідних профілактичних заходів, в тому числі проведення профілактичних щеплень.

В першу чергу, необхідно захистити військових від правця, збудник якого потрапляє через відкриті рани з навколишнього середовища. Адже кожне поранення може стати джерелом інфекції. Вакцинація проти правця і дифтерії вакциною АДП-м показана усім дорослим кожні 10 років, починаючи з 16 років. Якщо до виповнення цих 10 років залишилося півроку-рік, то доцільніше не чекати, а вже робити ревакцинацію. При відсутності даних про вакцинацію проводиться первинний курс з трьох доз вакцини АДП-м з мінімальними інтервалами між першою і другою – 1 місяць, між другою та третьою – 6 місяців.

З додаткових щеплень варто щепити військових від гепатиту В. На жаль, жоден військовий не застрахований від госпіталізації, хірургічного втручання, переливання крові тощо. Інфікування вірусним гепатитом В може відбутися через спільне використання побутових предметів та засобів гігієни (зубні щітки, манікюрні ножиці, бритви тощо). Вакцинація від гепатиту В рекомендована для військових згідно наказу МОЗ України з 2000 року. Якщо ж щеплення не були проведені, необхідно отримати курс з 3-х доз вакцини Енджерикс чи Еувакс з мінімальним інтервалом в 1 місяць. Можна також застосовувати комбіновану вакцину Твінрикс (від гепатиту В та гепатиту А) при необхідності.

Разом з тим військові мають підвищений ризик зараження гепатитом А через незадовільні санітарно-гігієнічні умови. Тому вакцинація від цього захворювання також рекомендована нашим захисникам. До речі, в жовтні поточного року ДУ «Харківський ОЦКПХ МОЗ» отримано 400 доз вакцини проти гепатиту А, які було розподілено для вакцинації військовослужбовців.

Важливими також є щеплення, які захищають військовослужбовців від респіраторних інфекцій, до яких належать грип та СOVID-19.

Рекомендований курс для захисту від COVID-19 складається з 2-3 щеплень. Тобто одна або дві дози первинної вакцинації в залежності від вакцини та перше бустерне щеплення. Надалі групи ризику, до яких належать і військові, можуть отримати додаткові бустерні дози. Інтервал до введення додаткової бустерної дози має складати щонайменше 6 місяців від введення попередньої бустерної дози.

Вакцинацію проти грипу рекомендовано проходити щорічно. Це пов’язано з тим, що імунітет після вакцинації недовготривалий (6-9 місяців), а склад вакцин змінюється щороку через мутації вірусу та прогнози щодо циркуляції типу вірусу в регіоні. Найоптимальніший час для вакцинації – напередодні сезону грипу, тобто у вересні. Проте якщо отримати щеплення у цей період не було можливості, його можна зробити впродовж усього сезону.

Тож ще раз відзначимо, що вакцинація військових – це не лише їхня особиста безпека, це безпека їхніх родин та всієї України.