У Чернівецькій області зареєстровано випадок підозри на правець – ЦГЗ

6.01

У Чернівецькій області зареєстровано випадок підозри на правець у 45-річного чоловіка, повідомляє Центр громадського здоровя України.
Наразі триває пошук шляхів інфікування 45-річного пацієнта. За інформацією сімейного лікаря, впродовж останніх 10 років щеплення проти правця чоловік не отримував.
З лікувальною метою пацієнтові було введено 3000 МО протиправцевого імуноглобуліну. На сьогодні він перебуває в лікарні, де отримує необхідну меддопомогу.

Що таке правець і в чому його небезпека?

Правець — це інфекційне захворювання, що передається під час контакту зі спорами бактерій Clostridium tetani. Він не передається від людини до людини, а лише внаслідок травмування, коли пошкоджуються шкіра та слизові оболонки, оскільки у рану можуть потрапити спори збудника, нагадують у ЦГЗ. Правець діагностується на основі клінічних ознак й не потребує лабораторного підтвердження. Лікування починається одразу!

Правець може призвести до серйозних ускладнень і навіть смерті. Симптоми можуть з’явитися протягом 3–21 дня після інфікування. У разі їхньої появи негайно зверніться до медичного закладу! Навіть якщо ви звернулися по медичну допомогу, ризики смерті від правця високі — від 10% до 70% залежно від лікування, віку постраждалої людини та стану її здоров’я.

Як захиститись від правця?

Єдиний надійний спосіб захиститися від правця — вакцинація. Імунітет після захворювання не формується, і є ймовірність повторного зараження, тому вакцинація необхідна, навіть якщо ви хворіли. Важливо також не забувати, що формування колективного імунітету проти правця неможливе, адже він не передається від людини до людини. Тож критично важливо бути щепленим.

Вакцинацію для профілактики правця, дифтерії та кашлюка за Календарем щеплень проводять у 2 місяці (перше щеплення), у 4 місяці (друге щеплення), у 6 місяців (третє щеплення), у 18 місяців (четверте щеплення). Ревакцинація відбувається у 6 років та 16 років. З 26 років планова ревакцинація для дорослих обов’язкова кожні 10 років в будь-якому віці! Тож важливо уточнити вакцинальний статус своїх літніх родичів і за потреби допомогти їм отримати щеплення. Вакцинація дорослих проти правця та дифтерії забезпечується коштом держави. Аби отримати щеплення, зверніться до свого сімейного лікаря (або до найближчого медзакладу первинної медико-санітарної допомоги, якщо ви внутрішньо переміщена особа).

Джерело – Національний портал з імунізації