Вакцинація для дітей з порушеннями календаря профілактичних щеплень

вакцинація з порушенням

Вакцинація – це простий, безпечний та ефективний спосіб захиститися від небезпечних хвороб ще до контакту з ними, а також запобігти ускладненням, які ці хвороби можуть спричинити.

Вакцинацію в Україні проводять відповідно до затвердженого Календаря профілактичних щеплень – документу, що містить перелік обовʼязкових щеплень та оптимальні строки їх проведення. В Україні обов’язковими є щеплення, що запобігають захворюванням на дифтерію, кашлюк, кір, епідемічний паротит, краснуху, поліомієліт, правець, туберкульоз, гепатит, гемофільну інфекцію. Усі вакцини для проведення вакцинації за Календарем наявні в області і є безоплатними.

Якщо ваша дитина з різних причин пропустила одне із запланованих щеплень (має порушення графіку вакцинації), це не означає, що треба розпочинати курс імунізації спочатку.  Незалежно від того, скільки часу минуло, необхідно ввести лише дози, яких не вистачає, за індивідуальним графіком з дотриманням мінімальних інтервалів.

Мінімальний інтервал  це термін, який допускається між введенням вакцини проти тієї самої інфекції особам з порушенням Календаря. Його необхідно дотримуватись, тому що саме в цей період відбувається створення захисних антитіл, які убезпечать дитину від інфекційного захворювання.

Якщо є необхідність пришвидшити темп вакцинації, за одне відвідування до лікаря можна зробити декілька щеплень. Вакцини вводяться в один день в різні ділянки тіла за умови, що це не суперечить інструкції до застосування конкретної вакцини/анатоксину.   Наприклад, щеплення роблять у праве та ліве плече, а малюкам –  у праве та ліве стегно. Щеплення в сідницю не роблять!

Вік дитини має велике значення при плануванні вакцинації з порушенням Календаря. Батькам часто складно розібратися в усіх цих тонкощах, тож скласти індивідуальний графік вакцинації допоможе педіатр або сімейний лікар. Лікар роз’яснить якими вакцинами і в які терміни необхідно щепити дитину. Тож обов’язково зверніться до сімейного лікаря чи педіатра, адже вкрай важливо надолужити пропущені щеплення якомога швидше незалежно від того, скільки минуло часу.

Не відмовляйтеся від рутинних щеплень. Від цього залежить здоров’я, а іноді і життя вашої дитини.