Профілактика та ефективні способи захисту від інфекційних хвороб у зимовий період

проф та еф спос с

У зимовий період року існують сприятливі умови для поширення збудників гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), грипу та COVID-19, що призводить до зростання рівня захворюваності на ці інфекції.

Грип, COVID-19 та гострі респіраторні вірусні інфекції передаються повітряно-крапельним шляхом, тож заразитися можна у громадських місцях, приміщеннях, де є скупчення людей.

Джерелом інфекції є хвора людина, яка виділяє збудник у довкілля з краплинками слизу та слини при кашлі, чханні, розмові.

Захворювання здебільшого починається гостро, з підвищення температури тіла, слабкості, турбує ломота в тілі, м’язовий біль, порушення сну, головний біль, нежить, біль у горлі, сухий кашель.

У разі виявлення перших ознак хвороби необхідно залишатись вдома, щоб не інфікувати оточуючих. Також дуже важливо не займатись самолікуванням, а своєчасно звернутись до сімейного лікаря для встановлення діагнозу та призначення відповідного лікування.

Основні заходи профілактики поділяються на дві групи: неспецифічні та специфічні.

Неспецифічна профілактика здійснюється для того, щоб підвищити стійкість імунної системи та не допустити проникнення вірусів в організм:

  • дотримання правил особистої гігієни, зокрема обробка рук антисептиком;
  • підтримка оптимальної температури та вологості повітря у приміщеннях;
  • регулярне провітрювання житлових приміщень та вологе прибирання;
  • повноцінне харчування;
  • повноцінний відпочинок, насамперед – це сон (не менше 8 годин на добу);
  • фізична активність;
  • уникнення місць масового скупчення людей;
  • дотримання правил респіраторної гігієни та соціальної дистанції.

 Специфічна профілактика – вакцинація від грипу та COVID-19.

Щеплення проти грипу проводяться щорічно оновленою вакциною, до складу якої входять штами вірусів грипу, які циркулюють. На сьогодні в Україні застосовують вакцини Ваксігрип і Джи Сі Флю, які можна придбати за власні кошти. Щепитися проти COVID-19 теж потрібно, оскільки вакцина проти грипу не стимулює імунітет проти SARS-CoV-2.

Слід зазначити, що вакцинацію від грипу можна поєднувати з вакцинацією проти COVID-19.