Дифтерія: чому важливо отримати всі щеплення згідно Календаря? Коментар експерта

guriyenko-i-kalmykova

На початку січня Центр громадського здоров’я України інформував про те, що 73-річна невакцинована жінка померла від дифтерії на Київщині. Хвора була госпіталізована до лікарні, проте її життя не вдалось врятувати через довготривале самолікування й ускладнення, що виникли внаслідок хвороби. Також за 11 місяців 2023 року було зареєстровано 6 випадків правця в Україні: у Вінницькій, Івано-Франківській, Львівській, Миколаївській та Черкаській областях. Водночас  за 11 місяців 2023 року лише 47,8% дорослих зробили щеплення проти дифтерії та правця. Найнижче охоплення вакцинацією – в Івано-Франківській, Закарпатській, Дніпропетровській, Чернівецькій та Одеській областях – від 30 до 36%. 

Зважаючи на таку невтішну статистику щодо реєстрації нових випадків дифтерії в контексті низьких показників охоплення щепленнями, ми вирішили звернутися за коментарем до к.м.н., педіатра, експертки з вакцинації, заступниці директора КНП «Дитяча міська поліклініка №6» м.Одеси  та уточнити, якими є перші симптоми захворювання, чому важливо вчасно (!) звернутися до лікаря і чому життєво необхідно вакцинуватись проти дифтерії згідно Календаря.

Якими є перші симптоми захворювання на дифтерію? Чому важливо вчасно звернутися до лікаря?

До перших проявів захворювання належать:

  • біль у горлі,
  • підвищення температури тіла (частіше до не надто високих цифр),
  • озноб,
  • збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів,
    можливий набряк шиї
  • осиплість голосу
  • утруднення дихання, ковтання.

Ми бачимо, що ці симптоми дуже схожі на симптоми звичайного респіраторного захворювання, в цьому й полягає підступність хвороби.

“Уявімо таку ситуацію: протягом тижня ви маєте підвищену температуру, трохи болить горло, трохи слабкість… враховуючи менталітет наших людей, коли доросла людина звернетеся до лікаря? Скоріше за все, тоді, коли вже відчуватиме таку сильну слабкість, що не зможе піднятися з ліжка – і то не факт. Отже, швидше за все людина потрапить до лікарні, вже дуже в тяжкому стані”, – відзначає Катерина Гурієнко.

А, як ми всі пам’ятаємо, специфічного лікування дифтерії не існує. 

Людині буде проведено екстрену вакцинацію проти дифтерії та правця за умови відсутності щеплення чи його неповного курсу; також пацієнту якнайшвидше вводиться протидифтерійна сироватка. Проте навіть за умови лікування 1 із 10 пацієнтів з дифтерією гине. Без лікування, як правило, шанси вижити становлять 50% зі 100.

Тому бажано вчасно звернутися до лікаря, аби шанси на те, що лікування буде успішним та ефективним, суттєво зросли.

Чому надважливо вакцинуватись проти дифтерії згідно Календаря?

Аби унеможливити летальні випадки та полегшити протікання захворювання за умов інфікування, варто мати всі щеплення згідно Національного календаря.

Для профілактики дифтерії використовують комплексну вакцину. Тобто захистить вона від дифтерії, кашлюку та правця (АКДП, АаКДП, АаКДП-М), або ж дифтерії та правця (АДП, АДП-М).

В Україні вакцинація проти дифтерії та правця (а також вакцинація проти дифтерії, правця та кашлюку для дітей до 7 років) безоплатна для пацієнта. Для отримання щеплення необхідно звернутися до свого сімейного лікаря чи педіатра.

Схема вакцинації:

Вакцинація дітей: Згідно з національним Календарем профілактичних щеплень, для вакцинації дітей проти дифтерії, кашлюку, правця на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Ці вакцини використовуються для щеплення дітей до 6 років 11 місяців 29 днів. Вакцинація АКДП (АаКДП) вакциною здійснюється у: 2 місяці (перше щеплення), 4 місяці (друге щеплення), 6 місяців (третє щеплення). У 18 місяців проводиться ревакцинація. Ревакцинацію проти дифтерії та правця у 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (далі — АДП), наступну у 16 років — анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (далі — АДП-М).

Вакцинація дорослих: Першу планову ревакцинацію дорослих за віком та епідпоказаннями, які раніше були щеплені, проводять АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М.

Як інформує Центр громадського здоров’я України, наразі майже 800 тис. доз якісної та безпечної вакцини від дифтерії є в усіх регіонах України: вона надається безоплатно як для дітей, так і для дорослих.

До речі,  в Одеській дитячій міській поліклініці №6, де я зараз працюю, також у достатній кількості є вакцина для профілактики дифтерії для дітей. Тож запрошуємо всіх – як декларантів, так і внутрішньо переміщених осіб – зробити щеплення своїм  малюкам.

Вакцинуйтесь планово! Вакцинуйте своїх батьків, дідусів та бабусь та будьте в безпеці!

Спілкувалась Ганна Лєснікова, контент-менеджерка Національного порталу з імунізації

Головна Редакторка Національного порталу з імунізації Марія Калмикова (зліва) з Катериною Гурієнко (справа) під час акції з промоції вакцинації. Фото з профілю ФБ Катерини Гурієнко.

Джерело – Національний портал з імунізації