Кількість випадків кору в європейському регіоні зросла в 30 разів – ВООЗ

vooz-17.01

Згідно даних Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ), захворюваність на кір в Європейському регіоні ВООЗ зросла більше ніж в 30 разів, і це привід бити на сполох. За весь 2022 рік в регіоні було зафіксовано всього 941 випадок кору, тоді як із січня по жовтень 2023 року вже було зафіксовано більше 30 000 випадків.

“Ми спостерігаємо в регіоні не лише 30-кратне збільшення випадків хвороби, але й близько 21 000 госпіталізацій та 5 смертей внаслідок кору. Нас це дуже непокоїть”, – коментує д-р Ханс Хенрі П. Клюге, директор Європейського регіонального бюро ВООЗ. – “Вакцинація – це єдиний спосіб захистити дітей від цієї потенційно небезпечної хвороби. Термінові заходи з посилення програми вакцинації потрібні аби зупинити передачу вірусу та запобігти подальшому поширенню хвороби. Життєво необхідно, аби всі країни були готові вчасно ідентифікувати можливі спалахи кору та вчасно відреагувати на них, адже ці спалахи можуть поставити під загрозу успіхи, яких ми досягли на шляху до елімінації кору”.

В чому причини зростання захворюваності на кір в європейському регіоні ВООЗ ?

В 2023 році на кір хворіли представники всіх вікових груп. В цілому, 2 з 5 випадків фіксувалися серед дітей від 1 до 4 років, а 1 з 5 випадків – серед дорослих від 20 років. З початку року до жовтня було повідомлено про 20 918 госпіталізацій, а також про 5 смертей  в 2-х країнах внаслідок кору.

Збільшення випадків кору в європейському регіону ВООЗ пов’язане зі зниженням охоплення щепленнями протягом 2020-22 років. Пандемія COVID-19 значно вплинула на показники імунізації в цей період, що призвело до накопичення популяції невакцинованих та не повністю вакцинованих дітей.

Охоплення першою дозою вакцини проти кору в регіоні впало з 96% у 2019 році до 93% у 2022 році, а охоплення другою дозою знизилося з 92% у 2029 році до 91% у 2022 році. В цілому, більше 1,8 млн дітей в регіоні пропустило вакцинацію проти кору в період з 2020 по 2022 рік.

Відновлення пересування всередині країн та між країнами, а також відміна інших обмежень, пов’язаних із пандемією COVID-19, збільшила ризики передачі вірусу з однієї країни до іншої та поширення його в громадах – особливо в тих, де багато невакцинованих та не повністю вакцинованих осіб.

Випадки кору фіксувались і в державах, де було оголошено про елімінацію (викорінення) кору через припинення циркуляції вірусу всередині країни. Навіть в таких країнах ризик спалаху все ж існує через завезення вірусу, якщо не підтримувати високий (щонайменше 95%) рівень рутинної вакцинації дітей в усіх громадах.

Аби повернутися на успішний шлях елімінації кору, для країн європейського регіону ВООЗ є обов’язковим підтримання вакцинації двома щепленнями проти кору на рівні 95%наголошують у ВООЗ. Для цього кожній країні необхідно ідентифікувати так звані “прогалини в імунізації” та ліквідувати їх якнайшвидше.

Яка наразі ситуація з кором в Україні? Чи загрожує їй широкомасштабний спалах хвороби?

Саме для попередження широкомасштабного спалаху в Україні було проведено кампанію з “наздоганяючої вакцинації” проти кору. Після проведення верифікації осіб, що в першу чергу потребують щеплення, було визначено, що це діти від 2 до 17 років, які не отримали необхідної кількості доз вакцини КПК (проти кору, паротиту та краснухи) згідно Календаря. Згідно даних Центру громадського здоров’я України, станом на 28 жовтня 2023 року в рамках кампанії серед дітей в Україні було зроблено 153 493 щеплень. Зокрема, першу дозу отримали 68 488 дітей віком від 2 до 17 років, другу дозу – 85 005 дітей від 7 до 17 років. Тож згідно оцінок фахівців ЦГЗ можливий спалах кору в Україні не буде масштабним.

Проте важливо розуміти, що для невакцинованих або не повністю вакцинованих осіб зберігається ризик інфікування. Наприклад, нещодавно було повідомлено про 2 випадки захворювання дітей 3 та 8 років з однієї родини на Одещині, що згідно з наказом МОЗ України від 23.04.2019 р. № 954 розцінюється як спалах. Згідно інформації Одеського обласного центру контролю та профілактики хвороб, батьки не вакцинували дітей через релігійні переконання. Згідно зі статистикою загальнонаціональної кампанії з “наздоганяючої вакцинації” проти кору, 20,6% громадян на Одещині відмовились від вакцинації за релігійними переконаннями, в тому числі 16,8% по всій Україні, коментують в ООЦКПХ.

Що робити, якщо дитина чи дорослий не отримали курсу щеплень проти кору або ж не мають інформації про те, чи робили їм щеплення?

Якщо ваша дитина не отримала жодного щеплення проти кору згідно Календаря або ж пропустила одне з них, зверніться до педіатра чи сімейного лікаря і надолужте пропущені щеплення. Щеплення дітей проти кору, паротиту та краснухи комбінованою вакциною КПК в Україні є безоплатним; вакцина в Україні наразі доступна в достатній кількості.

В окремих випадках, коли інформація про проведені дитині щеплення відсутня, така дитина вважається нещепленою і має отримати курс щеплень згідно віку. Важливо розуміти, що це є світовою практикою й не несе жодної небезпеки для здоров’я дитини навіть якщо раніше вона вже отримувала щеплення проти кору, паротиту та краснухи.

Дорослий, що не має інформації про свої дитячі щеплення, можете вакцинуватися від кору, паротиту та краснухи власним коштом. Для цього можна придбати вакцину в аптеці та транспортувати її до комунального медзакладу, де пацієнт обслуговується, зі збереженням вимог “холодового ланцюгу” або ж просто записатись на щеплення до приватного медзакладу. За бажанням дорослий також може здати аналіз на наявність антитіл до трьох інфекцій, від яких захищає вакцина КПК (кору, паротиту та краснухи), проте це не є обов’язковим: у випадку відсутності інформації про проведені щеплення можна просто вакцинуватися без попереднього проведення аналізів.

Захистіть себе та своїх близьких від небезпечної хвороби – вакцинуйтесь!

Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації

Джерело – Національний портал з імунізації