Яка ситуація з COVID-19 в Україні? Відповідає Ігор Кузін

23.01-kovid

Роз’яснення щодо поточної ситуації з захворюваністю на COVID-19 та з вакцинацією проти цієї інфекції в Україні надав Ігор Кузін – заступник міністра охорони здоровʼя України, головний державний санітарний лікар.

COVID-19 реєструється постійно, зараз територією України циркулює 17 штамів вірусу SARS-CoV-2 — це різні субваріанти штаму “Омікрон”, і за ними ведеться епідеміологічне спостереження як на рівні України, так і в усьому світі.
У січні в 5-ти областях виявили 9 випадків субваріанту коронавірусу JN.1 “Дженні”, які підтвердили у Національній референс-лабораторії Центру громадського здоров’я МОЗ України. Три випадки на Сумщині, по два — у Волинській та Черкаській областях та по одному — у Рівненській і Запорізькій областях. З початку місяця також зареєстровано 3 випадки субваріанту коронавірусу BA.2.86 “Пірола”.

Серед захворілих в Україні лише одна із 12 людей мала два щеплення проти COVID-19. Вірус SARS-CoV-2 постійно мутує та ухиляється від імунної відповіді — тобто швидше вражає ослаблений імунітет. Тож захворіти можуть навіть раніше вакциновані, однак набутий після вакцинації імунітет знижує ризики ускладнень під час хвороби. Тому глобальна рекомендація – це імунізація. Вакцини, які використовуються у світі проти COVID-19, захищають від субваріантів.

Зокрема, Омікрон-специфічна вакцина призначена для бустерних щеплень. Єдина особливість цього “бустера” полягає в тому, що ним поки що нема можливості робити первинне щеплення. Тобто людина має отримати перші два щеплення іншою вакциною, а після – бустер (Омікрон-специфічною вакциною). Він дійсно найбільш ефективно протидіє будь-яким штамам “Омікрону” незалежно від того, яким саме субваріантом захворіла людина.
Для базового курсу щеплення медики використовують вакцину виробника Pfizer (дорослу й дитячу), а також вакцину від Johnson.
Наразі проведено майже 36 мільйонів щеплень по країні. Перше щеплення отримали 16 мільйонів, другу – 15,5 мільйонів. Тобто щонайменше 500 тисяч людей не пройшли навіть первинний, базовий курс щеплень. Щодо бустерів: перший бустер отримали лише 3,3 мільйона українців. Тобто щонайменше 12 мільйонів українців не мають повного комплексу щеплень.
Щеплення – безоплатні та доступні у всіх областях, інформацію про найближчий пункт вакцинації, їх адреси та графік роботи можна отримати, зателефонувавши до контакт-центру МОЗ за номером 0 800 60 20 19.

Джерело – Національний портал з імунізації