Спалах кору в Одесі: що відомо?

25.01-kir

В Одесі зафіксовано ще один спалах кору (про попередній ми інформували тут). У двох дітей — 3-х та 1 року — з однієї родини лабораторно підтвердили діагноз кір, що згідно з наказом МОЗ України від 23.04.2019 р. № 954 розцінюється як спалах. Відомо, що діти не були щеплені проти цього інфекційного захворювання, повідомляють у Центрі громадського здоров’я.

Встановлено, що мати з дітьми прибула з Румунії, де перебувала протягом трьох місяців та де офіційно з 5 грудня 2023 року оголошено національну епідемію кору.

Після приїзду до Одеси при появі температури та висипу на шкірі у дітей мати звернулась до лікарні. Після цього діти були госпіталізовані до медзакладу. Згодом у них було лабораторно підтверджено діагноз кір. На сьогодні діти виписані з лікарні й перебувають у задовільному стані під наглядом сімейного лікаря.

Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб проводить епідрозслідування щодо спалаху кору, встановлює коло контактних осіб та їхній вакцинальний статус.

“Кір — надзвичайно контагіозна хвороба, тобто якщо у дитячому колективі, який відвідала дитина, були невакциновані діти, що з нею контактували, ймовірність захворіти у них становить 99%”, — наголосила Оксана Кошалко, завідувачка відділу організації епіднагляду ЦГЗ.

“Питання вакцинації проти кору надважливе. Вакцина доступна у всіх регіонах й безкоштовна, єдине, що потрібно, — подбати про здоров’я своєї дитини й вакцинувати її”, — додав завідувач відділу імунізації Центру Андрій Пашинний.

Що таке кір і в чому його небезпека?

Кір – це гостра інфекційна хвороба, що викликається вірусом з родини параміксовірусів. Кір є одним з найзаразніших захворювань в світі, що може призводити до серйозних ускладнень. У випадку контакту з вірусом кору захворіє 9 з 10 людей, що не мають імунітету проти хвороби.

Основна небезпека кору полягає у тому, що передається це захворювання дуже швидко: для інфікування не потрібен навіть безпосередній контакт із людиною-носієм. Достатньо просто побувати у кімнаті, з якої нещодавно вийшла хвора людина, адже вірус циркулює в приміщенні ще протягом 2 годин після того, як його залишив хворий. Також підступність захворювання в тому, що приблизно у третини захворілих спостерігаються різноманітні ускладнення, починаючи від пневмонії і закінчуючи міокардитом (запаленням серцевого м’яза) та енцефалітом (запаленням головного мозку). Особливо складно протікає захворювання у маленьких дітей. У середні віки кір часто називали «дитячою чумою».

Підгострий склерозуючий паненцефаліт – це рідкісне, але невиліковне ускладнення кору. Це дегенеративне захворювання центральної нервової системи, що розвивається за 7-10 років після перенесеного кору. Хворий поступово втрачає інтелектуальні та поведінкові навички; розвиваються судоми.

Кір у вагітної може спровокувати передчасні пологи або народження дитини з низькою масою тіла.

Як захиститись від кору?

Якщо ви не вакциновані від кору або ж не перехворіли на нього, то вірогідність зараження після контакту з хворим складає біля 90%. Єдиною ефективною профілактикою кору є вакцинація.

В Україні, як і в більшості країн світу, для профілактики кору використовується комплексна вакцина КПК, яка також захищає від краснухи та епідемічного паротиту (“свинки”). Для оптимального захисту необхідно отримати 2 дози вакцини, які забезпечують захист від кору на рівні 97%. За період з 2000 до 2017 року протикорова вакцинація привела до зниження глобальної смертності від кору на 80%.

Згідно Національного календаря щеплень України діти отримують щеплення бюджетним коштом в 12 місяців та 6 років. Якщо ж з певних причин графік щеплень було порушено, то вакцинація проводиться згідно календаря щеплень з порушенням графіку. Якщо першу дозу вакцини КПК дитина отримала в віці, старшому за 12 місяців, друга доза вводиться згідно календаря – в 6 років (з мінімальним інтервалом 1 місяць від попередньої дози). Якщо так сталося, що щеплення від кору розпочалося після 6 років, дві дози вакцини можна отримати з мінімальним інтервалом 1 місяць.

Нещеплені дорослі мають отримати дві дози вакцини з мінімальним інтервалом 1 місяць між дозами (або принаймні одну дозу вакцини у випадку обмеженої кількості вакцини). Наразі через обмежену кількість вакцин для планових щеплень дітей дорослі можуть вакцинуватися від кору лише власним коштом. Вакцину можна придбати в аптечній мережі, а процедуру щеплення провести в медзакладі, де у вас підписано декларацію (або ж в медзакладі, де ви зараз обслуговуєтесь, якщо ви ВПО). Також можна записатись на щеплення до приватного медичного закладу. Мінімальний інтервал між двома дозами вакцини КПК складає 1 місяць.

Для забезпечення вакцинації проти кору, паротиту та краснухи в Україні застосовують вакцини «Пріорикс»/Priorix (виробник Glaxosmithkline Biologicals S.A., Бельгія) та «М-М-Р ІІ»/M-M-RII (виробник Merck & Co., Inc., США).

Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації

Джерело – Національний портал з імунізації