Як підготуватися до вакцинації? Практичні поради лікаря-педіатра

1.02

Одне з питань, яке часто ставлять батьки фахівцям з імунопрофілактики: як підготувати дитину до вакцинації? Чи потрібно здавати якісь аналізи перед щепленням? Можливо, потрібні додаткові обстеження? Що прочитати, аби бути “в темі” й розуміти, чого чекати після вакцинації? Відповіді на всі питання щодо підготовки до процедури вакцинації надала експертка Національного порталу з імунізації Ярина Грицак – лікарка-педіатриня МЦ “МініПоліклініка”, м. Львів (наразі працює лікарем відділення педіатрії в Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu Zdroju, м. Ястшемьбє-Здруй, Польща).

 • Моральна підготовка батьків є ключовим моментом. Налаштуйтеся на позитив. Запитайте себе, чи довіряєте Ви лікареві та клініці, до яких звертаєтеся? Продумайте, у кого на руках буде дитинка під час вакцинації. Якщо Ви годуєте дитинку грудним молоком, було б ідеально зробити вакцинацію під час годування.
 • Дитинці, яка вже розуміє пояснення, потрібно м’яко, але правдиво розповісти про процес вакцинації. Використовуючи прості фрази і слова, підготуйте дитину до маніпуляції, до незначного короткочасного болю, однак про небезпеку мікробів і захист від них скажіть обов’язково!
 • Ніколи не карайте дитину словами «лікар тебе забере» чи «лікар зробить тобі укол, якщо будеш нечемний/нечемна».
 • Підготуйте запитання до лікаря перед вакцинацією (Яку вакцину вводимо? Які можливі реакції? Який алгоритм дій після  вакцинації? Якщо виникнуть реакції, чи це безпечно?)
 • Візьміть на вакцинацію медичну картку дитини, де є зазначені проведені вакцинації (форма 112) або паспорт імунізації.
 • Якщо Ви заздалегідь знаєте, яку вакцинацію робитимуть Вашій дитинці, прочитайте вдома інструкцію до вакцини на сайті Державного реєстру лікарських засобів України.
 • Не читайте форуми та антивакцинальні сайти (ніколи, не лише перед вакцинацією 😉
 • Інформація про вакцинацію з достовірних джерел (спільнота «Вакцинація: питання та відповіді», Національний портал з імунізації, CDCUNICEFМОЗВООЗЦГЗ) допоможе розібратися у питаннях вакцинації. А ще про це можна запитати у свого лікаря.
 • Згадайте, які хронічні захворювання має Ваша дитина, і розкажіть про це лікареві перед вакцинацією. Якщо Ваша дитина приймає якісь ліки, цю інформацію теж треба донести до педіатра/сімейного лікаря.
 • Чи потрібно здавати аналізи перед вакцинацією? Перед проведенням щеплення достатньо огляду лікаря. Якщо при огляді лікар матиме потребу призначити додаткові обстеження, він Вас скерує. Адже аналізи крові та сечі – це додаткові методи обстеження, які має призначити лікар за наявності певних показань. Якщо клінічних симптомів захворювання нема, результати аналізів не мають інформативної цінності. Те саме стосується інших методів обстеження: їх проведення не рекомендоване без призначення лікаря.
 • Вакцинація – це єдиний на сьогодні ефективний метод уберегти Вашу дитину від інфекційних хвороб!
  Легких вам вакцинацій!

Вакцинація в МЦ “МініПоліклініка” (процедуру проводить педіатриня Катерина Попович)

Джерело – Національний портал з імунізації