Щотижня ми втрачаємо приблизно 50 людей від підтвердженого COVID-19 – Лапій

портал імунізації

Про ситуацію з захворюваністю на COVID-19 в Україні, а також про актуальні новини щодо вакцинації проти цієї інфекції колегам розповів голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), к.м.н., лікар-інфекціоніст, провідний експерт Національного порталу з імунізації Федір Лапій, повідомляє “Район. Медицина”. Зустріч відбулася в рамках круглого столу з актуальних питань імунопрофілактики, що пройшов у м.Житомир.

Наразі статистичні дані свідчать про те, що захворюваність на COVID-19 в Україні зростала і досягла піку в листопаді 2023-го. Січень цього року продемонстрував, що знову спостерігається збільшення випадків недуги. За словами Федора Лапія, така ситуація дозволяє прогнозувати, що, як і в попередні роки, зростання захворюваності на COVID-19 відбудеться наприкінці зими – на початку весни.

Щотижня ми втрачаємо приблизно 50 людей від підтвердженого COVID-19. Це люди з групи ризику, які не просто мали бути вакциновані, а вже й отримати додаткові дози. Я кажу про громадян від 60 років, а особливо 75+. Це група найвищого ризику”, – зазначив голова НТГЕІ.

Федір Лапій нагадав, що згідно оновлених рекомендацій МОЗ базовий курс щеплень складається з двох первинних доз (або однієї, якщо використовується вакцина від Johnson&Johnson) та бустерної дози, що вводиться з мінімальним інтервалом 5 місяців від останньої дози (для дітей мінімальний інтервал до бустерної дози складає 6 місяців). Всі наступні дози вважаються додатковими бустерними дозами. Групам медичного ризику їхнє введення рекомендоване для попередження тяжкого перебігу хвороби, госпіталізації та летальних випадків. Всі інші можуть отримати додаткові бустерні дози за власним бажанням за умови наявності достатньої кількості доз вакцини для вакцинації груп медичного ризику.

“Бустерну (ревакцинальну) дозу необхідно вводити щопівроку особам з групи високого ризику смерті внаслідок COVID-19. Починати курс щеплень заново, хоч минуло 12 місяців і більше від останнього щеплення, не потрібно. Наразі серед госпіталізованих  переважно люди або не вакциновані взагалі, або такі, що мали щеплення, проте рекомендований термін отримання бустерної дози давно минув. І в цьому, на жаль, є провина й лікарів, які не переконують своїх пацієнтів вакцинуватися”, – наголошує Федір Лапій. – “Адже вже доведено дослідженнями, що додаткова бустерна доза дозволяє уникати тяжких випадків недуги, хоча й не захищає від інфікування”.

Особливу увагу голова НТГЕІ приділів питанню вакцинації вагітних проти COVID-19.

“Вагітних ми мусимо берегти, зокрема і від ускладнень через грип чи ковід. Є чіткі дані про те, що вагітність – це стан, при якому існує ризик важкого перебігу COVID-19. Не стільки стосовно смертності, як у зростанні ризику госпіталізації в відділення реанімації, інтенсивної терапії і питанні передчасних пологів. Це означає, що діти народяться з низкою масою тіла, недоношені. З одного боку, це значні витрати на перебування у стаціонарі та реабілітації. З іншого – ймовірні патології. Вакцинація може допомогти уникнути цих проблем”, – зазначив Лапій.

«Вакцина COVID-19 є безпечною для вагітних. Це я кажу на основі даних тих досліджень, що проводилися у світі. Вони – репрезентативні, адже, наприклад, у США, приблизно 60% вагітних отримали щеплення. Лікарі, які контактують з вагітними, мають про це говорити зі своїми пацієнтками. Бо є наукові факти, ними треба керуватися, а не домислами та стереотипами», – наголосив голова НТГЕІ під час спілкування з колегами.

Нагадуємо, що вакцинація проти COVID-19 в Україні забезпечується державою, хоча й не входить до Національного календаря профілактичних щеплень. Вакцину проти COVID-19 можна отримати в будь-якому пункті щеплень від COVID-19 незалежно від наявності декларації в медичному закладі, де працює пункт. Згідно листа-роз’яснення МОЗ, для отримання щеплення проти COVID-19 не потрібно чекати, доки збереться достатня кількість людей для відкриття багатодозного флакону: його можна відкривати для будь-якої кількості бажаючих вакцинуватися.

Джерело – Національний портал з імунізації