Ротавірус: кому показана вакцинація першочергово

rotavirus

Сьогодні Київський міський центр контролю та профілактики хвороб повідомив про спалах гострої кишкової інфекції. Захворіли четверо працівників одного з готелів столиці та двоє гостей. Встановлено, що ці люди вживали їжу в готелі. Вони звернулись по медичну допомогу й були госпіталізовані до медзакладів Києва.  Медики і фахівці проводять необхідні бактеріологічні обстеження, щоб встановити групу кишкових інфекцій. Хворим надається необхідна медична допомога. Причини поширення інфекції озвучать після проведення епідеміологічного розслідування.

Тиждень тому Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб інформував про групову захворюваність на гостру кишкову інфекцію ротавірусної етіології у дитячому дошкільному закладі м.Одеси. 5 дітей з попереднім діагнозом «Гострий гастроентероколіт» було госпіталізовано до КНП «Міська дитяча клінічна лікарня №2» Одеської міської ради. 26 січня дітям було підтверджено ротавірус лабораторією Одеського ОЦКПХ МОЗ України. У вогнищі був првоедений комплекс профілактичних та протиепідемічних заходів з лабораторним контролем. Наразі нових випадків не зареєстровано.

Загалом у 2023 році в Одеській області зареєстровано 4 спалахи гострих кишкових інфекцій. Спалахи реєструвались у навчально-виховних закладах та у побуті. Під час спалахів постраждало 29 осіб, з них 28 дітей. У вогнищах проведено повний комплекс протиепідемічних заходів з лабораторним контролем.

За даними Центру громадського здоров’я України також спалах ротавірусної інфекції було зафіксовано 20 січня у Запорізькій області. Зареєстровано 17 хворих, всі дорослі. Це — 15 пацієнтів та 2 співробітники одного з медзакладів закритого типу. У 16 випадках діагноз підтверджено лабораторно, 13 з них вже виписали, 3 залишаються на стаціонарі. На сьогодні епідрозслідування триває, встановлено коло контактних осіб. Нара

У 2023 році в Україні було зареєстровано 3 000 випадків ротавірусної інфекції.

Що таке ротавірусна інфекція?

Ротавірусна інфекція — одна з форм гострої кишкової інфекції, збудником якої є ротавірус людини. Здебільшого виникає в холодну пору року, переважно з листопада до квітня. Інкубаційний період триває до 5 діб.

Майже кожна дитина у світі до 5-річного віку заражається ротавірусом принаймні один раз. Ротавірус є найбільш поширеною причиною діареї в дітей віком від 6 місяців до 4–5 років у всьому світі. Проте хворіти можуть і дорослі. У них захворювання зазвичай протікає в легкій формі з менш вираженими симптомами. До того ж, це захворювання може мати епідемічний характер.
Ротавірус дуже заразний, захворіти можна після потрапляння до організму менше 100 вірусних частинок. Можливі випадки повторного інфікування після перенесеного захворювання.

Як можна заразитися?

Джерелом ротавірусів є людина. Інфікування відбувається фекально-оральним шляхом як безпосередньо, так і під час контакту з поверхнями і предметами, що могли бути забруднені: іграшками, підлогою, меблями, одягом тощо, а також під час їжі. У фекаліях хворого ротавірус зберігаєтся до появи симптомів і до 10 днів після їх зникнення, а на поверхнях і предметах — кілька тижнів.

Хоча фекально-оральний шлях передачі є найпоширенішим, інфікуватися ротавірусом можна також при будь-якому контакті з рідинами організму хворої людини, наприклад, під час чхання або контакту з дверними ручками чи іграшками, яких торкався хворий.
Хворобу реєструють протягом усього року. Проте особливістю її як вірусного гастроентериту є підйом захворюваності в осінній період з подальшим наростанням у зимово-весняний період.

Симптоми ротавірусу: 
  • різке підвищення температури тіла;
  • нудота;
  • біль і бурчання в животі;
  • блювання;
  • сильний пронос, водянисто-пінисті випорожнення яскраво-жовтого кольору.

Діарея може тривати від 5 до 7 днів. Також захворювання може проявлятися як ГРВІ — з нежитем, почервонінням у горлі, болем при ковтанні.  Лікування гострої ротавірусної інфекції є неспецифічним і передбачає насамперед боротьбу із зневодненням.

Як захиститися від ротавірусної інфекції?

Основними методами профілактики ротавірусної інфекції є вакцинація та дотримання правил особистої гігієни (миття рук після відвідування туалету та громадських місць, перед їжею), а також правил обробки їжі та води. Проте дотримання правил особистої гігієни, на жаль, недостатньо для контролю поширення ротавірусної інфекції.

Якщо ротавірусну інфекцію вже виявили, то люди, які доглядають за хворими, повинні після миття рук додатково обробляти їх антисептиком. Забруднені іграшки та поверхні необхідно мити з мийним засобом, а обробка 70% розчином етилового спирту інактивує ротавірус та попереджає його подальше передавання.

Вакцина захищає немовлят від ротавірусних гастроентеритів і розвитку тяжких форм захворювання. Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ) рекомендує вводити першу дозу ротавірусної вакцини якомога швидше після 6-тижневого віку. В Україні щеплення проти ротавірусної інфекції відносять до рекомендованих, тобто вакцинуватися можна власним коштом.

Для вакцинації від ротавірусної інфекції можна використати одну з двох вакцин, зареєстрованих в Україні та в світі:
Ротарикс (курс складається з 2-х доз: першу необхідно ввести не раніше віку 6 тижнів і не пізніше віку віку 15 тижнів, другу – до віку 24 тижнів, мінімальний інтервал між дозами складає 4 тижні).
Ротатек (курс складається з 3 доз: першу слід ввести не раніше віку 6 тижнів і не пізніше віку 12 тижнів. Інтервал між застосуванням доз – не менше 4 тижнів. Бажано, щоб курс вакцинації, який складається з трьох доз, закінчився до досягнення дитиною віку 20-22 тижні. При необхідності третю (останню) дозу можна ввести у віці до 32 тижнів).

Обидві вакцини є оральними, тобто вводяться у вигляді крапель в рот.

Вакцини проти ротавірусної інфекції мають високу ефективність: 9 з 10 вакцинованих дітей сформують захист проти тяжкого перебігу хвороби, а 7 з 10 вакциновних дітей будуть захищені від  захворювання будь-якої тяжкості.

В Україні щеплення проти ротавірусу належать до рекомендованих, тобто вакцинуватися можна власним коштом.

ВООЗ наголошує, що використання ротавірусних вакцин має бути частиною всеосяжної стратегії боротьби з діарейними захворюваннями з розширенням профілактики (сприяння ранньому і виключно грудному вигодовуванню, миття рук з милом, поліпшення водопостачання та санітарії).

Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації 

Джерело – Національний портал з імунізації