Кір на Одещині: що відомо і як уберегтися? Коментар експерта.

zastavka

Протягом грудня – січня в Одеській області зареєстровано 4 лабораторно підтверджені випадки кору серед дітей, які не були щеплені. Було виявлено по два випадки у двох родинах. Згідно з міжнародними протоколами та наказом МОЗ України така ситуація визначається як спалах кору. 

Редакція Національного порталу з імунізації поспілкувалася з Людмилою Самойленко, завідувачкою відділом імунопрофілактики ДУ «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», лікарем-імунологом, аби з’ясувати, яка наразі епідситуація в області, який стан захворілих дітей та як уберегтися від кору. 

Що відомо про захворілих та їхній стан? Дані епідрозслідування 

В грудні було зафіксовано перші два випадки кору у дітей віком два та вісім років. Вони обидва були з однієї родини. Це був місцевий випадок.

У січні було лабораторно підтверджено ще два випадки кору у двох дітей віком один та три роки з однієї родини. Попередньо ці діти проходили лікування в Одеський інфекційній лікарні. Спочатку їм був поставлений діагноз «ентеровірус». А 22 січня 2024 року вірусологічною лабораторією ДУ “ОЦКПХ” МОЗ України  в них був підтверджений кір.

За інформацією пацієнтів відомо, що мати з двома дітьми протягом трьох місяців перебувала в Брашові (Румунія). За даними епідрозслідування встановлено, що діти захворіли ще у грудні на ГРВІ, мати звернулась до приватного педіатра у Румунії. Їм був встановлений діагноз «пневмонія». У січні сім’я повернулася до Одеси, у дітей з’явилася висипка. Тому вони звернулися до місцевої інфекційної лікарні, де спочатку їм була діагностована підозра на ентеровірус і лише через деякий час лабораторно був підтверджений кір.

Наразі діти виписані з лікарні і знаходяться під наглядом сімейного лікаря у задовільному стані. Контактні особи знаходяться під медичним наглядом педіатрів, нових випадків наразі не зареєстровано.

Ситуація в Румунії та її вплив на Україну

Зараз в Румунії, починаючи з 5 грудня 2023 року, оголошено епідемію кору на національному рівні. Найбільше зареєстрованих випадків у містах Брашов, Муреш, Бухарест. Міністерство охорони здоров’я Румунії робить все, аби попередити розповсюдження захворювання на європейський регіон. Наразі проводять  вакцинацію дітям у віці від 9 до 11 місяців. Ця кампанія спрямована на невакцинованих або тих, хто не завершив курс щеплень.

Оскільки наразі великі міграційні потоки українських біженців йдуть через Румунію, причому вони пересуваються як у Європу, так і з країн Європи додому, ризик занесення нових випадків кору на територію України дуже й дуже високий.

Карантинні норми, яких вжито в Одеській області на упередження поширення кору

Приватний дошкільний заклад, який відвідував хлопчик, перебуває на карантині. У ньому було проведено увесь комплекс профілактичних та протиепідемічних заходів – визначено коло контактних осіб та їхній щеплювальний статус. Встановлено, що практично всі діти щеплені проти кору, окрім однієї дитини (протипоказ), яка відсторонена від відвідування закладу на час інкубаційного періоду. Поряд з цим, всі діти, які контактували з хлопчиком, знаходяться під медичним спостереженням протягом 21 дня (від дня контакту з джерелом інфекції до завершення інкубаційного періоду). Посилено режим провітрювання та вологого прибирання із застосуванням деззасобів у всіх приміщеннях дитячого закладу.

“Дитину, яка мала контакт з джерелом інфекції, треба щепити якнайшвидше, – в перші 72 години після контакту, що в більшості випадків ефективно запобігає хворобі. Проте не кожний контакт з хворим призводить до захворювання. Тож якщо дитина цього разу не захворіла, її обов’язково треба вакцинувати, аби унеможливити захворювання в майбутньому. Якщо дитина віком до 6 років не має жодного щеплення проти кору, то першу дозу вводимо зараз, а другу – згідно Календаря в 6 років. Якщо ж нещепленій дитині 6 років і більше, тоді відповідно до Календаря з порушенням графіку проводимо два щеплення з мінімальним інтервалом 1 місяць. Якщо контактна особа має лише одне щеплення, то проводимо друге, навіть якщо дитині ще не виповнилося 6 років (ця доза зараховується як друга, і нема потреби повторювати її в 6 років)”, – роз’яснює Людмила Самойленко.

Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб з метою попередження захворювання проводить потужну просвітницьку роботу. Так, в медзакладах Одеси, Одеського району та у навчальних закладах Подільського, Болградського, Ізмаїльського, Білгород-Дністровського районів проводяться просвітницькі заходи – «Дні любові до вакцинації». В такий спосіб Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб прагне привернути увагу батьків та вчителів до проблеми поширення захворюваності на кір на Одещині та закликає батьків дітей, які мають пропущені щеплення від кору, надолужити їх якнайшвидше.

Важливо! Загалом в Україні згідно з даними Центру громадського здоров’я України протягом 2023 року зареєстрували 65 випадків захворювання на кір. Водночас у 2022-му їх було лише 11. За даними World Health Organization (WHO) захворюваність на кір у Європейському регіоні також зросла більше ніж у 30 разів. За весь 2022 рік було зафіксовано 941 випадок кору, а з січня по жовтень 2023 року — більше 30 тисяч випадків.

Чим небезпечний кір?

Оскільки кір дуже контагіозне (заразне) захворювання та дуже швидко поширюється, воно може уражати велику кількість дітей за короткий період. Специфічного лікування від кору не існує. Також кір може спричиняти дуже серйозні ускладнення, до них належать:

  • Пневмонія (запалення легень);
  • Міокардит (запалення оболонки серця);
  • Отит (запалення вуха);
  • Менінгіт (запалення мозкових оболонок);
  • Підгострий склерозуючий паненцефаліт – рідкісне, але невиліковне ускладнення кору. Це дегенеративне захворювання центральної нервової системи, що розвивається за 7-10 років після перенесеного кору. Хворий поступово втрачає інтелектуальні та поведінкові навички; розвиваються судоми.
  • Смерть.

Небезпечним кір є для вагітної жінки. Кір у вагітної може спровокувати передчасні пологи або народження дитини з низькою масою тіла.

Також у групи ризику тяжкого перебігу хвороби входять:

  • Немовлята та діти, молодші 5 років;
  • Дорослі, старші 20 років;
  • Імуноскомпрометовані особи (з онкологічними захворюваннями, ВІЛ-інфекцією тощо)
Коли та якою вакциною ми робимо щеплення? 

Згідно Національного календаря щеплень вакцинація проводиться в 12 місяців та 6 років. Для забезпечення вакцинації проти кору, паротиту та краснухи в Україні застосовують вакцини «Пріорикс»/Priorix (виробник Glaxosmithkline Biologicals S.A., Бельгія) та «М-М-Р ІІ»/M-M-RII (виробник Merck & Co., Inc., США). Вакцина КПК (проти кору, паротиту та краснухи) є  живою, тому формує гарну імунну відповідь і не потребує подальших ревакцинацій.

В Україні в 2023 році пройшла наздоганяюча кампанія з вакцинації дітей віком від 2 до 17 років, які вчасно не отримали щеплення. В ході кампанії зроблено 153 493 щеплень. Зокрема, першу дозу отримали 68 488 дітей віком від 2 до 17 років, другу дозу отримали 85 005 дітей від 7 до 17 років. Дітей в 1 рік за минулий рік щеплено 85,7%, 6-ти річних дітей вдалося охопити щепленням на 74%. Це гарні показники, але все ж таки маємо той відсоток дітей, які не отримали своє щеплення, а значить вони перебувають у зоні ризику щодо інфікування кором.

Як і де отримати щеплення і скільки це коштує?

Ця вакцина гарантована державою, тобто для пацієнта вона безкоштовна. Для того аби отримати щеплення, необхідно звернутися до свого педіатра чи сімейного лікаря. Якщо ви проживаєте у віддалених куточках області і не можете дістатися до пункту щеплення, зверніться телефоном до місцевого ЦПМСД та викличте мобільну команду. Мобільна команда забезпечить вакцинацію за місцем вашого проживання. Наразі в області доступна MMR вакцина у кількості 12500 доз.  Це комбінована вакцина проти кору, паротиту та краснухи. Вона є у всіх кабінетах щеплень по всій області.

Тож вакцинуйте обов’язково своїх дітей від кору! Збережемо їхнє здоров’я та здоров’я всього нашого суспільства.

Спілкувалася Ганна Лєснікова, контент-менеджерка Національного порталу з імунізації

Джерело – Національний портал з імунізації