Про результати лабораторних досліджень води з джерел централізованого водопостачання на території Харківської області за 2023 рік

Man filling glass with water from tap at home, closeup

У 2023 році  з джерел та мереж централізованого водопостачання, що забезпечують питною водою населення Харківської області та м. Харкова, досліджено 10936 проб води за санітарно-хімічними показниками, з яких  452 проби (4,1%) не відповідали гігієнічним вимогам.  Найбільша питома вага проб з відхиленнями від нормативів виявлена у воді централізованого водопостачання Ізюмського району (Савинська та Куньєвська територіальні громади), Куп’янського району  (Шевченківська територіальна громада), Красноградського району (Сахновщинська територіальна громада), Лозівського району (Близнюківська,  Олексіївська,  Лозівська територіальні громади), Чугуївського району (Печенізька та Новопокровська територіальні громади)  та Харківського району (Люботинська, Південноміська, Безлюдівська територіальні громади).

У досліджених пробах води зареєстровані перевищення нормативних значень за показниками каламутності, кольоровості, запаху,  загальної жорсткості, вмісту заліза, сульфатів, нітратів, аміаку, хлоридів, сухого залишку,  фтору.

За мікробіологічними показниками досліджено 12308 проб води, з них 409 проб (3,3%) не відповідали вимогам епідемічної безпеки питної води. Найбільший відсоток проб                    з відхиленнями від нормативних показників зареєстровано в Ізюмському районі (Куньєвська, Борівська,  Барвінківська, Савинська, Донецька територіальні громади), Куп’янському районі (Шевченківська територіальна громада), Красноградському районі (Старовірівська та Кегичівська територіальні громади), Лозівському районі (Олексіївська,  Лозівська територіальні громади), Чугуївському районі (Чкаловська та Чугуївська міська територіальні громади)  та Харківському районі (Люботинська,  Роганська, Безлюдівська територіальні громади).

За паразитологічними показниками досліджено 217 проб води з мереж централізованого водопостачання, всі проби відповідали нормативним вимогам.

З розподільної мережі водогону в м. Харків на санітарно-хімічні показники досліджено 1209 проб води, з них  102 проби (8,4%) не відповідали нормативним вимогам. Перевищення нормативів спостерігалось за показниками каламутності в 1,2-1,4раза, кольоровості в 2,1раза, вмістом тригалогенметанів в 1,1-5,5раза та  хлороформу  в 1,1-3,3раза.

За мікробіологічними показниками досліджено 950 проб, з них 57 проб (6%) не відповідали нормативам епідемічної безпеки. На території м. Харкова   проби води з відхиленнями від нормативних вимог за показниками епідемічної безпеки були відібрані  переважно з вуличних водорозбірних  колонок на тупикових ділянках  водопровідних мереж.

Про факти незадовільної якості питної води поінформовані керівники територіальних громад, власники водогонів  та  Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області.

Будь-яких ускладнень санітарно-епідемічної ситуації, спалахів інфекційних захворювань, пов’язаних із питною водою та питним водопостачанням, на території області  не зареєстровано.

Моніторинг якості та безпечності питної води в області триває.