Стан лабораторної діагностики кору та краснухи в Україні

Безымянный11

За даними державного закладу «Український центр з контролю та моніторингу захворювань МОЗ України» в Україні розпочався черговий епідемічний підйом захворюваності кором. За 6 місяців 2017 року зареєстровано 944 випадки кору, з них 711 (75,3%) серед дітей до 17 років. Захворюваність зареєстрована в 16 областях України та м. Києві, найбільше випадків в Івано-Франківській (437) та Одеській (379) областях.

У Харківській області, станом на 14.08.2017, зареєстровано 5 випадків кору (4 у м. Харкові та 1 у Харківському районі), у т.ч. 3 серед дітей до 17 років. У 4 хворих діагноз підтверджено лабораторно. З числа захворілих щеплені проти кору 3 особи, не щеплені 2.

Існуюча в Україні лабораторна мережа забезпечує своєчасну і достовірну лабораторну діагностику кору та краснухи. Центральна та Одеська регіональна лабораторії акредитовані в лабораторній мережі Всесвітньої організації охорони здоров’я Європейського регіону, а співробітники лабораторій проходять щорічне професійне тестування.

У 2016 році з метою підтвердження клінічного діагнозу кір досліджено 143 зразки сироваток крові, позитивні результати отримано у 21,0% хворих. У 320 хворих з підозрою на краснуху та однієї контактної вагітної, позитивні результати щодо визначення антитіл класу IgM до вірусу краснухи отримано у 2 осіб (0,6%).

Важливим заходом у період підйому захворюваності є моніторинг циркулюючих генотипів вірусів кору. Фахівці лабораторних центрів МОЗ України організовують відбір та доставку зразків (сечі та носоглоткових змивів) від хворих з підозрою на кір для генотипування до Національної (Центральної) лабораторії з діагностики кору і краснухи. У поточному році відібрано 141 зразок з метою проведення подальшого визначення генотипу.

За результатами тестування Регіональної референс-лабораторії Всесвітньої організації охорони здоров’я визначено, що на території країни в даний час циркулюють штами подібні до штамів, що походять з Великої Британії, Малайзії, Індії, Ірландії та Афганістану.

Таким чином, якісна та своєчасна лабораторна діагностика випадків кору та краснухи на ранніх стадіях, постійний нагляд за циркулюючими генотипами вірусів на всіх адміністративних територіях, а також високі показники охоплення щепленнями дозволяють підтримувати епідемічне благополуччя країни та своєчасно проводити профілактичні заходи.