Про захворюваність дітей на водно-нітратну метгемоглобінемію у Харківській області

met_23_11_15

Як відомо, водно-нітратна метгемоглобінемія –захворювання, пов’язане з вживанням води з надмірною концентрацією нітратів (більше 50 мг/дм3). Внаслідок цього гемоглобін крові, перетворюючись на метгемоглобін, втрачає здатність поглинати кисень. Симптоми кисневого голодування, притаманні метгемоглобінемії, зустрічаються у людей всіх вікових груп. Але це захворювання особливо небезпечне для дітей перших років життя, оскільки в їх організмі недостатньо ферменту, який відновлює метгемоглобін у звичайний гемоглобін. Саме тому, чим менше дитина, тим важче протікає захворювання.
З метою запобігання виникнення випадків водно-нітратної метгемогобінемії у дітей Держсанепідслужбою Харківської області проводиться моніторинг вмісту нітратів у воді нецентралізованих джерел водопостачання (колодязів та каптажів), вода з яких використовується для споживання дітьми віком до 3-х років.

За 9 місяців 2015 року лабораторіями Державної установи «Харківський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» досліджено 5021 пробу води, перевищення гранично допустимої концентрації (ГДК) нітратів виявлено у 42,6% досліджених проб. Найбільша кількість проб з перевищенням нормативного вмісту нітратів відмічається у Близнюківському (89,5%), Первомайському (77,2%), Лозівському (75,5%), Дергачівському (72,8%), Краснокутському (69,7%), Нововодолазькому (68,5%), Шевченківському (66,7%), Зміївському (63,4%), Золочівському (61,6%), Сахновщинському (52,9%), Ізюмському (52,6%), Балаклійському (47,5%), Коломацькому (46,5%), Борівському (45,2%), Чугуївському (44,2%), Харківському (43,1%) районах. Кратність перевищення ГДК нітратів становить до 37 разів, найбільш високі рівні перевищення зафіксовані у воді колодязів Близнюківського, Нововодолазького, Барвінківського, Ізюмського, Первомайського, Зміївського, Краснокутського районів.

Протягом 2015 року в Харківській області зареєстровано 2 випадки захворювання дітей на водно-нітратну метгемоглобінемію у Балаклійському та Харківському районах.

У Харківському районі батьки дитини використовували для питних потреб та приготування дитячих сумішей воду з індивідуального колодязя, в якій вміст нітратів не досліджувався. По факту отруєння дитини нітратами Держсанепідслужбою проведені лабораторні дослідження води, за результатами яких встановлено перевищення нормативного вмісту нітратів більше ніж у 3 рази.

У Балаклійському районі дитина захворіла внаслідок вживання води з індивідуального колодязя, де вміст нітратів у 10 разів перевищував ГДК, хоча батьки відразу після народження дитини були проінформовані про незадовільну якість води з колодязя та недопустимість її використання для вигодовування малечі.

Враховуючи високий вміст нітратів у воді нецентралізованих джерел водопостачання та широку розповсюдженість цього явища на території Харківської області, наполегливо рекомендуємо:

  • не допускати споживання дітьми води з будь-яких джерел нецентралізованого водопостачання без попереднього дослідження її на вміст нітратів;
  • ні в якому разі не використовувати для приготування дитячих сумішей воду з перевищенням нормативного вмісту нітратів (50 мг/дм3);
  • періодично контролювати якість води в колодязях навіть у тих випадках, коли вміст нітратів в межах встановленої норми, оскільки неглибокі підземні водоносні горизонти є незахищеними від поверхневого антропогенного забруднення;
  • надавати перевагу наявним альтернативним джерелам питного водопостачання гарантованої якості (бутильована вода);
  • не споживати воду з надмірним вмістом нітратів представникам всім вікових категорій населення, так як довготривале надходження високих доз нітратів викликає незворотні зміни в організмі людини.