Курячі яйця: скажи «ні» сальмонельозу!

sal_13_11_15

У Харківській області залишається актуальною проблема сальмонельозу. Дані епідеміологічних розслідувань свідчать, що захворювання, як правило, виникають через недотримання елементарних гігієнічних вимог під час приготування і зберігання страв.

Заразитися сальмонелою можна через різні м’ясні та молочні продукти. Але найчастіше причиною сальмонельозу є курячі яйця, кількість вживання яких з року в рік зростає.

Останнім часом вчені з’ясували, що кури схильні до захворювання на сальмонельоз дещо більше, ніж інші тварини і птахи. Зайва скупченість у приміщеннях утримання птиці, недостатній догляд та корми поганої якості роблять курей-несушок слабкими та сприйнятливими до цього захворювання. Виявилося також, що сальмонели проникають як у м’язи та внутрішні органи курей, так і в яйця, не тільки забруднюючи поверхню шкаралупи, як було відомо раніше, але і потрапляють всередину, переважно у жовток.

Проте є правила, при дотриманні яких можна убезпечити себе та членів своєї родини від цього небезпечного захворювання.

10 корисних порад:

  1. Пам’ятайте: чим свіжіше яйце, тим менше шансів захворіти. Однак, навіть якісні яйця можуть викликати захворювання, а тим більше «сільські», куплені на базарах або на узбіччях доріг. Тому важливо купувати їх в магазинах, де вони перевірені санітарно-ветеринарними службами, які стежать за тим, щоб на птахофабриках знаходилася тільки здорова птиця, а яйця, що надходять у продаж, не були інфіковані.
  2.  Термін зберігання яйця починається від дати, коли воно було знесене, а не від дати сортування, яку вказують на шкаралупі. У прохолодному місці свіжі яйця можуть лежати до 8 тижнів. Після цього часу вони придатні тільки у вареному вигляді, для омлетів або тіста.
  3. Не можна купувати яйця з порушеною шкаралупою, витіканням вмісту через пошкоджені оболонку і шкаралупу, а також зі слідами на шкаралупі кров’яних плям і посліду.
  4. Яйця слід зберігати в холодильнику на спеціальній полиці, не допускаючи контактування з м’ясними або молочними продуктами.
  5. Перед використанням яйця треба ретельно вимити з водою і милом, щоб бактерії зі шкаралупи не потрапили всередину яйця в момент його розбивання.
  6. Любителям некрутих яєць, щоб уникнути сальмонельозу, є сенс варити їх вкруту не менше п’яти хвилин, а любителям яєшні – прожарювати її з обох сторін. Жовток безпечний, якщо після приготування він не розтікається.
  7. Приблизно 30-60% заморожених курей, ніжок, грудок, крил забруднені сальмонелами, тому необхідно дотримуватися обережності при обробленні курячої продукції. Розморожуйте її без упаковки в холодильнику, у мікрохвильовій печі або будь-якому іншому холодному місці.
  8. При розбиранні курячого м’яса не торкайтеся руками інших продуктів, щоб на них не потрапили потенційні сальмонели. Під струменем гарячої води з миючими засобами мийте обробні дошки, ножі та ганчірки.
  9. Теплі страви, приготовані з яйцями, тримайте при кімнатній температурі не більше двох годин, а після зберігайте в холодильнику не більше однієї доби.
  10. У бістро остерігайтеся їсти суші, пудинги, підталі желе та салати з майонезами.

З легкими формами сальмонельозу зазвичай не звертаються за лікарською допомогою, обходячись своїми засобами, а даремно! Захворювання може перейти у хронічну форму і людина виявиться бактеріоносієм. Неважко уявити, що буде, якщо вона працює кухарем у ресторані, лікарні, дитячому садку або санаторії.

При підозрі на сальмонельоз обов’язково звертайтеся до лікаря або викликайте швидку допомогу!