Серозний менінгіт в чому небезпека?

meningit_22_10_12

Серозний менінгіт – це гостре інфекційне захворювання з ураженням мозкових оболонок головного мозку. У більшості випадків причиною його появи є вірусна інфекція, зокрема, ентеровіруси.

Первинні серозні менінгіти розвиваються як самостійні захворювання. Збудниками в даному випадку є віруси ECHO, Коксакі. Вторинна форма захворювання виникає, як ускладнення, на фоні деяких хвороб, таких як кір, краснуха, грип, вітряна віспа, туберкульоз.

Інкубаційний період, при вірусному серозному менінгіті становить від 2-4 до 6-10 днів, залежно від віку хворого, стану його імунної системи.

Заразитись можна наступними шляхами:

  • повітряно-крапельним, коли збудник локалізується в слизовій оболонці дихальних шляхів. При кашлі, чханні, інфекційні агенти, перебуваючи в повітряному середовищі у формі аерозолю, потрапляють до організму здорової людини із зараженим повітрям;
  • контактним, коли збудник локалізується на слизовій очей, у порожнині рота, на шкірі, на поверхні ран, потрапляючи з цих ділянок тіла на різні предмети, осідає на них. Зараження відбувається при контакті з інфікованими предметами;
  • водним – через воду, при купанні у забруднених водоймищах.

Симптомами серозного менінгіту є сильний головний біль, лихоманка (температура тіла підвищується до 40 С, потім через 3-4 дні може знизитися, і через деякий час знову піднятися, відбуваються як би дві хвилі високої температури), загальна слабкість, болі у м’язах і суглобах. У дітей можуть з’являтися судоми кінцівок, діти стають примхливими, плаксивими. У грудних дітей відбувається вибухання і напруження тім’ячка, з’являється симптом Лесажа або симптом підвішування – при піднятті дитини вгору, тримаючи під пахвами, дитина підтягує ноги до живота і згинає їх. Крім менінгеальних симптомів проявляються симптоми ГРВІ – біль у горлі, нежить, кашель.

Ускладненнями серозного менінгіту можуть бути мовні розлади, косоокість, сліпота, глухота, затримка психомоторного розвитку.

При підозрі на менінгіт, слід негайно звернутись до лікаря і госпіталізувати дитину.

Через різноманіття збудників, що викликають серозний менінгіт специфічної профілактики – вакцинації немає.

Тому профілактичні заходи потрібно спрямувати на запобігання інфікування, а саме:

  • дотримуватись правил особистої гігієни;
  • мити фрукти і овочі перед вживанням, по можливості обдавати окропом ягоди і фрукти;
  • не купатися у заборонених та забруднених водоймах;
  • вживати очищену або кип’ячену воду;
  • необхідно змалку привчати дітей вести здоровий спосіб життя, забезпечити збалансоване харчування.

Також варто уважно ставитися до будь-якого вірусного захворювання у дитини, грипу, ГРВІ, вітряної віспи, кору, епідемічного паротиту.

Пам’ятайте! Хворобу легше попередити, ніж лікувати.