Тютюн – загроза для вагітних!

kyreniue_09_10_15

За даними ВООЗ кожні шість секунд від тютюнозалежних хвороб у світі помирає одна людина. За рік паління тютюну забирає життя близько 6 млн осіб у світі. Якщо відношення до тютюнопаління не зміниться, то за прогнозами експертів у 2030 році з цієї причини буде помирати понад 10 млн. чоловік.

Відповідно до статистичних даних в Україні щоденно палить 45 % дорослих чоловіків та 9 % жінок. Серед молоді палить 45 % юнаків і 35 % дівчат. В результаті паління тютюну в Україні помирає приблизно 120 тис. осіб щороку. До того ж це фактор ризику більше ніж 25 хвороб, що складає 75% структури смертності населення. Крім хвороб і смертей, тютюнопаління несе і величезні економічні збитки. Щорічні економічні втрати від тютюнопаління для України оцінюються у 12 млрд грн.

Тютюнові вироби виготовляються з висушеного листя тютюну, що містять деякі речовини, які чинять шкідливу дію на організм людини. По кількісному утриманню в листях тютюну і по силі негативної дії на організм людини перше місце серед інших шкідливих речовин займає нікотин. Нікотин у дозі 50-75 мг може призвести до смерті людини. Така доза нікотину міститься у 20-25 цигарках, які людина може випалити протягом однієї доби. Протягом 30 років курець випалює приблизно 20 тисяч цигарок, або 160 кг тютюну, поглинаючи в середньому 800 г нікотину.

Доведено, що паління тютюну призводить до виникнення різних захворювань, які є причиною передчасної смерті людей. Під час паління уражаються системи органів дихання, нервова, серцево-судинна системи, шлунково-кишковий тракт, шкіра, знижується репродуктивна функція людини.

Організм людини не відразу пристосовується до тютюну. Спочатку, особливо в дитячому віці, можуть виникнути симптоми гострого отруєння: запаморочення, нудота, іноді блювота. Згодом організм звикає до тютюнового диму і з’являється стійка психологічна залежність. Необхідно пам’ятати, що шкода, нанесена здоров’ю внаслідок вживання тютюну проявляється не відразу, а через 10 – 20 років, тому більшість курців не помічають щоденних негативних змін у стані свого здоров’я.

Найбільш небезпечним є паління для вагітних жінок. Паління під час вагітності несе величезну шкоду для здоров’я жінки та плоду. Шкідливі речовини, які містяться в тютюновому димі, дуже згубно впливають на плід. Паління призводить до гіпоксії (нестачі кисню) для розвитку плоду, порушень кровообігу дитини (блокує доступ крові до мозку). Ризик відшаровування плаценти у жінок, що випалюють півпачки цигарок на день, підвищується на 25 відсотків. Виникає ризик народження дитини значно раніше встановленого терміну, з малою вагою або вадами розвитку. Куріння під час вагітності може призвести до таких складних наслідків, як народження мертвої дитини.

Останні дослідження показали, що паління матері під час вагітності підвищує ризик виникнення різних захворювань у народжених дітей. При викурюванні 10 цигарок і більше на день збільшується ризик захворювання на гострий мієлоїдний лейкоз у 2,28 рази, ризик розвитку у дитини хвороби Ходжкіна у 1,25 рази, хвороби Крона – майже вдвічі. Діти, матері яких палили упродовж вагітності, на 30% частіше ризикують захворіти на цукровий діабет чи ожиріння ще до 16-річного віку. Ризик розвитку аутизму у дітей збільшується на 40%. Доведено, що паління матері впливає на стан розвитку репродуктивної системи дітей. Концентрація сперматозоїдів у хлопчиків, матері яких палили, в середньому на 20% нижча, ніж у дітей, матері яких не палили.

Групою міжнародних дослідників виявлено зв’язок між палінням у період вагітності та схильністю дітей до злочинності у майбутньому. Чоловіки, матері яких палили упродовж вагітності, в 1,6-2 рази частіше скоювали злочини.

Враховуючи той факт, що тютюн викликає сильну психологічну залежність, а кинути палити дуже важко, краще не провокувати розвиток цієї шкідливої звички.

Шановні жінки!

Завжди думайте насамперед про малюка, про Ваше майбутнє, а не тільки про себе.

Немає виправдання куріння під час вагітності!