Поліомієліт – реальна загроза епідемічному благополуччю в країні

poliim_07_09_15

Поліомієліт є інфекційним захворюванням, яке викликане поліовірусами трьох типів, протікає з ураженням нервової системи, що може призвести до загального паралічу. В дуже рідких випадках можливе інфікування нещеплених проти поліомієліту дітей вакцинним штамом поліовірусу, який циркулює в об’єктах зовнішнього середовища. Такі випадки паралічів у поточному році були виявлені у двох дітей із Закарпатської області, одна віком чотири роки, друга – 10 місяців, обидві дитини не мали щеплень проти поліомієліту.

Вірус передається від людини до людини в основному через забруднену воду або продукти харчування та ріже повітряно-крапельним шляхом при кашлі та чханні. Збудник досить стійкий у зовнішньому середовищі, зберігає свою життєдіяльність протягом кількох місяців при низьких температурах, проте чутливий до дії дезінфікуючих засобів та високої температури.

Інкубаційний період поліомієліту (від моменту інфікування до появи перших клінічних проявів хвороби) може коливатись від 2 до 35 днів, в середньому складає до 2 тижнів.

Першими симптомами захворювання є висока лихоманка, головний біль, блювота, діарея, які зберігаються протягом 2-3 днів. У подальшому стан хворого значно погіршується, розвивається препаралітична стадія, для якої характерно підвищення температури до 40-41, напруженість шийних м’язів та біль у спині і кінцівках, судоми. В наступній паралітичній стадії лихоманка та біль зникають, потім наступають парези і паралічі, які супроводжуються зниженням м’язового тонусу, порушенням рухів хворого. Відновний період після гострої фази захворювання може тривати до 3 років, а при масивному ураженні нервової системи хворий на все життя залишається інвалідом з затримкою росту та деформацією кінцівок.

Внаслідок високого ступеня інфекційної небезпеки для оточуючих, людина, яка заражена вірусом поліомієліту, в обов’язковому порядку підлягає терміновій госпіталізації до інфекційного стаціонару. Проте ліків, які б мали безпосередню дію на поліовіруси не існує, хворому надається лише симптоматична медична допомога, щоб зменшити його страждання та довготривале реабілітаційне лікування.

Єдиним надійним захистом від поліомієліту є імунопрофілактика, створення у дитини штучного імунітету шляхом проведення щеплень. Відповідно до Календаря щеплень перші два щеплення проводяться дитині у віці 2 та 4 місяці інактивованою поліомієлітною вакциною (ІПВ), наступні щеплення у віці 6 та 18 місяців, 6 та 14 років проводяться оральною поліомієлітною вакциною (ОПВ).

Імунізація дитини – це єдиний дієвий захист проти поліомієліту у сучасних умовах реальної загрози поширення інфекції на території України!