ЛІСТЕРІОЗНА ІНФЕКЦІЯ – ЗАГРОЗА ДЛЯ ВАГІТНИХ ЖІНОК

LISTERIOZNA_31_08_15

За останні 3 роки у Харківській області серед вагітних жінок зареєстровано 7 випадків лістеріозу, у тому числі 1 за поточний період 2015 рокуДане захворювання у вагітних жінок призводить до передчасних пологів та, як правило, смерті новонароджених від лістеріозного сепсису.

Збудником хвороби є лістерія, яка здатна розмножуватися при температурі +4 -+60˚С у ґрунті, воді, молочних та м’ясних продуктах, накопичуватися в продуктах, що зберігаються у побутових холодильниках, переносить заморожування.

Джерелом інфекції є велика кількість тварин та птахів, особливо ця інфекція поширена серед гризунів та копитних тварин.

Зараження людини у більшості випадків відбувається харчовим шляхом при вживанні в їжу недостатньо термічно обробленого м’яса, сирого молока, сиру, овочів та інших продуктів. Від хворої матері трансплацентарним шляхом інфекція потрапляє до плоду, викликає тяжкі ураження дитини.

Інкубаційний період при лістеріозі триває 2-4 тижні, при харчовій лістеріозній токсикоінфекції – до 1-2 днів. У вагітних захворювання, як правило, протікає без специфічних симптомів, що не викликає у жінки підозри про виникнення захворювання. Домінують загальні ознаки інфекційних захворювань (підвищення температури тіла, головний біль, загальна слабкість, діарея).

За результатами епідеміологічних розслідувань випадків захворювання вагітних у Харківській області встановлено, що найчастіше жінки інфікувалися при вживанні без термічної обробки молока та сиру м’якого, які купували у приватних осіб або отримували від родичів з приватних господарств.З метою запобігання захворюванню на лістеріоз у вагітних рекомендуємо:

  • не вживати без термічної обробки молоко та молочні продукти;
  • ретельно мити свіжі овочі та фрукти перед вживанням;
  • не купувати м’ясо, молоко та інші продукти тваринництва (м’який сир, сметану, бринзу тощо) на стихійних ринках;
  • захищати від гризунів джерела водопостачання, продукти харчування;

У разі виникнення симптомів захворювання обов’язково звертатися за медичною