Держсанепідслужба: в Україні створені передумови для підвищення охоплення дітей щепленнями проти поліомієліту

im_21_10_15

У зв’язку зі зниженням циркуляції «дикого» поліовірусу 2 типу у світі ухвалено рішення припинити використання тривалентної вакцини з лютого 2016 року. На теперішній час в Україну надійшла вакцина проти поліомієліту (інактивована та оральна). У зв’язку з цим, для покращання роботи з охоплення щепленнями проти поліомієліту, фахівці Держсанепідслужби та Міністерства охорони здоров’я України взяли участь у семінарі «Ефективне консультування з питань вакцинації проти поліомієліту».

Тренінг, організований ВООЗ, ЮНІСЕФ, МОЗ та Держсанепідслужбою України та покликаний сприяти виправленню ситуації з профілактичними щепленнями проти поліомієліту. Акцент зроблений на аспектах комунікації з батьками, медичними працівниками, особами, що ухвалюють рішення, депутатами.

«Єдиним ефективним засобом боротьби з поширенням цієї грізної хвороби було створення вакцини, масове застосування якої на окремих територіях дозволило протягом декількох років знизити захворюваність до поодиноких випадків», – наголошує начальник управління соціально-гігієнічного моніторингу та аналізу ринків Держсанепідслужби України СвітланаДоан.

Історія виникнення загострень епідемічної ситуації з поліомієліту свідчить, що вони завжди викликані порушеннями вакцинопрофілактики з різних причин – відсутність вакцини, воєнні конфлікти тощо.
Україна, як країна вільна від поліомієліту, сертифікована у складі Європейського регіону у червні 2002 року. Проте нещодавно, Україна стала єдиною Європейською країною, яка була внесена Незалежним бюро моніторингу Глобальної ініціативи боротьби з поліомієлітом у список 13 “червоних” країн світу, які мають високий ризик виникнення спалаху поліомієліту. Це сталося через недостатній рівень охоплення дитячих контингентів плановими профілактичними щепленнями проти поліомієліту останніми роками. Як наслідок – відсутність повного захисту населення країни від розповсюдження «дикого» штаму вірусу поліомієліту.

Як зазначає ВООЗ, доки в світі залишається хоч одна інфікована особа, ризику зараження «диким» поліовірусом зазнає населення всіх країн.

Довідково

Показник охоплення вакцинацією проти поліомієліту дітей першого року життя: у 2009 р. – 80,6 %, 2010 р. – 57,3 %, 2011 р. – 54,3 %, 2012 р. – 73,7 %, 2013 р. – 72,0 %, у 2014 р. – 44,7 %.

Історія поліомієліту нараховує близько 5000 років. Історія боротьби людства з поліомієлітом порівняно коротка: біля 65 років. У довакцинальний період паралітичний поліомієліт вражав тисячі та десятки тисяч людей, серед яких 10 % помирали і 40 % ставали інвалідами. Завдяки вакцинації та глобальним світовим ініціативам фахівці прогнозують повністю ліквідувати поліомієліт, що викликаний дикими поліовірусами. Детальніше про поліомієліт можна дізнатися на сайті Держсанепідслужби України.

З сайту держсанепідслужби України